Stanisław Leszczyński: festiwal "Chopin i jego Europa" ma wielką wartość edukacyjną

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- Nie sposób wybrać ten najważniejszy spośród 34 koncertów. To festiwal dla ludzi, których interesuje kultura wysoka i muzyka artystyczna - mówił na antenie Dwójki Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Stanisław Leszczyński
Stanisław LeszczyńskiFoto: PR2
  • Jest teoretykiem muzyki, krytykiem muzycznym, twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
  • Tuż przed inauguracją tego wydarzenia Stanisław Leszczyński był gościem Programu 2 Polskiego Radia.

Romantyzm i wątki ukraińskie

Stanisław Leszczyński mówił o kontekstach zbliżających się wydarzeń. - Tegoroczny festiwal rozpocznie się od Mickiewicza i Moniuszki, "Widmami", czyli II częścią "Dziadów". Będzie też kantata Pieśń Nijoły oparta na tekstach Kraszewskiego. W istocie o polskim romantyzmie mówimy od 18 lat, a w tym roku będzie to szczególnie uroczyste. Oprócz tych dwóch filarów pojawią się także konteksty romantyzmu francuskiego, czeskiego, niemieckiego, skandynawskiego. Olga Pasiecznik wykona pieśni ukraińskie podczas recitalu na Zamku Królewskim, a ukraińskich wątków na festiwalu będzie więcej - zapowiedział.  

Fabio Biondi zafascynowany Mickiewiczem

Gość Dwójki mówił o Fabio Biondim, włoskim skrzypku i dyrygencie. - Ten niesamowicie wrażliwy artysta wgryzł się w Mickiewiczowski tekst, jest nim zafascynowany - podkreślił.

Wyjątkowy koncert dla Ukrainy

Dodał, że Fabio Biondi ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainie poświęca koncert. - Wybrał piękny program solowych utworów na skrzypce. Koncert odbędzie się w kościele św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Chopina - powiedział.


Posłuchaj
28:37 2022_08_12 17_30_49_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Stanisław Leszczyński: festiwal "Chopin i jego Europa" ma wielką wartość edukacyjną (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Martha Argerich wysoko ceni Szymona Nehringa

Stanisław Leszczyński opowiadał o swym spotkaniu z Marthą Argerich. - Niezwykle wysoko ceni Szymona Nehringa, który także zagra na naszym tegorocznym festiwalu. Oprócz laureatów Konkursu Chopinowskiego pojawią się artyści, którymi NIFC się opiekuje - mówił. 

***

Stanisław Leszczyński to teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, menadżer, pedagog. Szef działu muzyki klasycznej w Polskich Nagraniach (1979-1981), konsultant programowy Filharmonii Narodowej (1988-1991), dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991-1994) współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego).

Stanisław Leszczyński otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

Jest pomysłodawcą, redaktorem i wydawcą płyt z muzyką polską z udziałem m.in. Artura Rubinsteina, Marthy Argerich, Fou Ts'onga, Stanisława Skrowaczewskiego i Jerzego Maksymiuka. W końcu: twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".

***

Organizatorem 18. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Festiwal Chopin i jego Europa 2022. Koncert inauguracyjny w niedzielę >>>>

W tym roku na Festiwalu "Chopin i jego Europa" odbędzie się ponad 30 koncertów, m.in. recitale w wykonaniu wirtuozów fortepianu. Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszymy aż w 16 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej w wykonaniu wybitnych solistów.

Wybrane koncerty Festiwalu w transmisjach na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest współorganizatorem wydarzenia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Stanisław Leszczyński (teoretyk muzyki, krytyk muzyczny, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa")

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Logo sponsora Logo sponsora
Czytaj także

Chopin znany i nieznany w wykonaniu Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:05
We wtorek (19.07) do wygrania była płyta z arcydziełami i marginaliami Fryderyka Chopina w wykonaniu Ewy Pobłockiej - wszechstronnej pianistki o rozległym repertuarze, zapraszanej do jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, znanej doskonale słuchaczom Dwójki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Blechacz: współpraca z Bomsori Kim dała mi bardzo dużo

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 21:00
- W muzyce trzeba szukać różnych inspiracji, nie można zamykać się tylko w swoim świecie. Podczas koncertów solowych inaczej rozumiem frazy, wyobrażam sobie, jak mogłyby zabrzmieć w wykonaniu na innym instrumencie. W graniu z orkiestrą mam także większą świadomość dialogów, ta współpraca z Bomsori Kim mnie bardzo inspiruje, chciałbym ją kontynuować w przyszłości - mówił na antenie Dwójki znakomity pianista Rafał Blechacz.
rozwiń zwiń