REKLAMA

Rafał Blechacz: współpraca z Bomsori Kim dała mi bardzo dużo

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 21:00
- W muzyce trzeba szukać różnych inspiracji, nie można zamykać się tylko w swoim świecie. Podczas koncertów solowych inaczej rozumiem frazy, wyobrażam sobie, jak mogłyby zabrzmieć w wykonaniu na innym instrumencie. W graniu z orkiestrą mam także większą świadomość dialogów, ta współpraca z Bomsori Kim mnie bardzo inspiruje, chciałbym ją kontynuować w przyszłości - mówił na antenie Dwójki znakomity pianista Rafał Blechacz.
Rafał Blechacz
Rafał BlechaczFoto: FB Rafała Blechacza
  • Pianista Rafał Blechacz oraz skrzypaczka Bomsori Kim wystąpili wspólnie w sobotę (6.08) podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
  • Z Rafałem Blechaczem rozmawiał Marcin Majchrowski.

Rafał Blechacz powrócił do Dusznik po 16 latach. W 2006 roku występował tutaj tuż po zwycięstwie na Konkursie Chopinowskim, jego solowy recital zamykał tamten festiwal. W tym roku występował już jako pianista z inną pozycją artystyczną, a na początku występu wygłosił ważną deklarację. Mówił, że w pewnym sensie jest to koncert wyjątkowy, gdyż na jakiś czas zamyka rozdział jego współpracy z Bomsori Kim. 

Duet jakże inspirujący

Rafał Blechacz powiedział, że przed nim i południowokoreańską skrzypaczką stoją nowe wyzwania. - To koncerty solowe, z orkiestrami, a także plany fonograficzne. Dobrze się nam razem grało, być może kiedyś będziemy jeszcze współpracować, to dla mnie bardzo inspirujące doświadczenie - stwierdził.

Każdy koncert z Bomsori Kim jest wielkim doświadczeniem

Dodał, że Bomsori Kim usłyszał po raz pierwszy w 2016 roku na Konkursie im. Henryka Wieniawskiego. - Myślę, że po latach współpracy jesteśmy bardziej odważni i swobodni w interpretacji. Jak mówi maestro Jerzy Semkow, "kameralistyka polega na tym, aby oddychać tą samą frazą". Iskra między nami pojawiła się już na pierwszej próbie, graliśmy potem w Korei, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech - wspominał pianista na antenie Dwójki.

Czytaj także:

Zastanawiał się również nad tym, czy koreańska skrzypaczka nie ma jednak jakichś polskich korzeni. - Tak dobrze czuje polską muzykę, odczuwa ją intuicyjnie, idzie za głosem serca - podkreślił.

Posłuchaj
15:00 2022_08_07 20_53_20_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Rafał Blechacz: współpraca z Bomsori Kim dała mi bardzo dużo (Letnia promenada/Dwójka)

 

Nowa płyta w 2023 roku

Gość Dwójki opowiedział o swych najbliższych planach. - Skupiam się na mojej nowej płycie z muzyką Chopina. Przed świętami Bożego Narodzenia pojawi się wideo, półrecital, forma, która rozpowszechniła się w czasach pandemii. Na początku roku ukaże się album, a potem będę grał koncerty, nie tylko z muzyką Chopina. 

***

Rafał Blechacz jest pianistą docenianym na całym świecie. Łatwiej usłyszeć go w Japonii czy Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Zyskał wielu fanów, występuje w najsłynniejszych salach koncertowych, sprzedaje setki tysięcy płyt. W 2014 roku zdobył uznanie międzynarodowych krytyków, którzy przyznali mu "pianistycznego Nobla", czyli prestiżową Nagrodę Gilmore'a.

Naukę gry na instrumencie rozpoczął mając zaledwie pięć lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego, a w 2007 roku ukończył studia pianistyczne w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Po zdobyciu Grand Prix Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku zaczął koncertować w najbardziej prestiżowych salach, m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Wigmore Hall w Londynie, La Scala w Mediolanie. Jest też zapraszany na najlepsze festiwale muzyczne, podczas których współpracuje ze znakomitymi dyrygentami. Jest również drugim pianistą, po Krystianie Zimmermanie, który związał się z prestiżową niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Gość: Rafał Blechacz (pianista)

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 20.50

mo


Logo sponsora Logo sponsora
Czytaj także

Rafał Blechacz: artysta musi czuć interakcję z publicznością

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 11:40
- Brakowało mi adrenaliny, zastanawiałem się czy nie jestem uzależniony koncertów. W pewnym stopniu na pewno jestem - mówił o miesiącach pandemii pianista Rafał Blechacz, który po koncercie w ramach festiwalu Chopin i jego Europa był gościem Cafe "Muzy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bomsori Kim: Warszawa jest dla mnie jak dom

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:26
- Podczas próby przed koncertem napisałam do przyjaciółki, że czuję się tutaj jak w domu. Dawno w Polsce nie grałam, ostatnio w październiku zeszłego roku. Nie mogłam mieć koncertów w czasie pandemii, więc to dla mnie pierwszy występ od tamtego czasu - mówiła w Dwójce południowokoreańska skrzypaczka, który wystąpiła na tegorocznym Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń