Piotr Baron: Sinfonia Iuventus gra najpiękniejszą polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 18:00
- Nasza orkiestra zrealizowała wszystkie koncertujące formy maestra Krzysztofa Pendereckiego, który był naszym patronem artystycznym. To gigantyczne dzieło, a nagrywamy dość często i nie narzekamy na brak pracy. Plany są bardzo obfite, ale czasami weryfikuje je rzeczywistość - mówił na antenie Dwójki Piotr Baron, saksofonista, kompozytor i dyrektor Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Piotr Baron
Piotr BaronFoto: PR2

Zespół artystyczny jak sportowa drużyna

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa ma już 15 lat. Z tej okazji o historii zespołu i planach na przyszłość rozmawialiśmy z jego dyrektorem, który kieruje zespołem od 2018 roku. - Szczególnie jestem dumny z tego, że mogę kontynuować misję śp. maestra Jerzego Semkowa. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się nam przetrwać pandemię. Graliśmy do pustych sal, ale orkiestra żyła. Zespół artystyczny, tak jak drużyna sportowa musi ze sobą współtrwać i współprzeżywać - podkreślił Piotr Baron.

Wybitna orkiestra młodych muzyków

Gość Dwójki podzielił się również refleksjami na temat sytuacji polskich muzyków orkiestrowych. - Należy podkreślić, że 80-90 proc. absolwentów muzycznych uczelni to muzycy naszych fenomenalnych orkiestr. Profesorowie kładą głównie nacisk na repertuar solowy, co jest naturalne. Maestro Jerzy Semkow zaczął nad tym myśleć. Dzięki współpracy z innymi wielkimi postaciami polskiej muzyki udało się namówić ówczesnego ministra kultury do powołania państwowej orkiestry, złożonej z absolwentów uczelni muzycznych. To orkiestra wybitna, a jej walorem dodanym jest to, że grają w niej młodzi muzycy - zaznaczył Piotr Baron.

Posłuchaj
28:36 2022_09_16 17_30_36_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Piotr Baron: Sinfonia Iuventus gra najpiękniejszą polską muzykę (O wszystkim z kulturą)

 

Nie tylko klasyka

Orkiestra Sinfonia Iuventus gra zróżnicowany repertuar. - Poza wielką klasyką sięgamy po najwspanialsze dzieła światowej literatury muzycznej. Również po inne style, zawsze osadzone w muzyce klasycznej, jak choćby po kompozycje Mateusza Smoczyńskiego, Krzysztofa Herdzina czy Adama Bałdycha. To są utwory symfoniczne, czasami wzbogacone o sekcję rytmiczną - zaznaczył dyrektor zespołu.

***

Piotr Baron to saksofonista, kompozytor i wykładowca akademicki. Muzyk aktywny na jazzowej scenie od końca lat 70., w tym czasie brał udział w nagraniu ponad 100 płyt. Odznaczony srebrnym i brązowym medalem "Gloria Artis", medalem "Zasłużony dla Wrocławia" i "Złotą Odznaką" PSJ.

- Cała moja rodzina, wszyscy moi przodkowie urodzili się we Lwowie. To miejsce dla mnie bardzo ważne, to jest we mnie i ma wpływ na to, kim jestem dzisiaj - mówił na antenie Dwójki saksofonista Piotr Baron, którego kwintet w piątek 8 kwietnia 2022 roku wystąpił w Dwójce.

Czytaj też:

W programie koncertu pojawiły się także akcenty ukraińskie, szczególnie bliskie Piotrowi Baronowi, którego rodzinne korzenie sięgają Lwowa. - Lwów jest dla mnie bardzo ważny; tradycja lwowska, lwowski bałak (gwara). Natomiast to, co dziś dzieje się w Ukrainie, nie ma nic wspólnego - poza geografią - z moim Lwowem. Porusza mnie to do głębi i uważam, że jest to skandal metafizyczny - mówił saksofonista.

Współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA, wśród nich są: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Billy Harper, Kevin Mahogany czy Victor Lewis.

Komponował muzykę dla teatrów (m.in. Wrocławskiego Teatru Lalek, Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Słupskiego Teatru Dramatycznego, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Narodowego Czytania 2020). Był koncertmistrzem (pierwszy saksofon altowy) orkiestry European Broadcasting Union Big Band w Sztokholmie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Karol Furtak

Gość: Piotr Baron (saksofonista, kompozytor i dyrektor Orkiestry Sinfonia Iuventus)

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

reklama

Czytaj także

Piotr Baron: mam zaszczyt grać z najwybitniejszymi artystami

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Cała moja rodzina, wszyscy moi przodkowie urodzili się we Lwowie. To miejsce dla mnie bardzo ważne, to jest we mnie i ma wpływ na to, kim jestem dzisiaj - mówił na antenie Dwójki saksofonista Piotr Baron, którego kwintet w piątek (8.04) wystąpi w Dwójce. Transmisja wideo na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baron w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 15:00
22 maja minęło pięć lat, od kiedy odszedł od nas wybitny artysta Zbigniew Wodecki. Był on inspiracją dla wielu twórców. Jednym z nich jest Piotr Baron, który w aranżacjach jazzowych przypomniał największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Koncert odbył się na Scenie Szpilmana w 2019 roku. Zapraszamy do odsłuchania zapisu retransmisji w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń