Agnieszka Kordowicz: we Lwowie radio cieszyło się ogromną popularnością

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 17:00
- W archiwum we Lwowie jest zachowany zespół liczący 80 jednostek archiwalnych. Jest to ogrom informacji dla historyka, radiofonii, osób zajmujących się instytucjami kultury. Udało się nam zeskanować 6000 stron, w tym dokumentację programową, nieliczne zdjęcia spikerów, studia i korespondencję techniczną rozgłośni regionalnej z centralą. Dzięki archiwom ze Lwowa możemy zobaczyć jak funkcjonowało radio w Warszawie - mówiła w Dwójce Agnieszka Kordowicz, zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia.
Rynek we Lwowie - centralny punkt Starego Miasta. Zdjęcie powstało w 1932 roku
Rynek we Lwowie - centralny punkt Starego Miasta. Zdjęcie powstało w 1932 roku Foto: NAC/Domena publiczna
  • W tym wydaniu audycji "Dwie do setki" rozmawialiśmy o fenomenie lwowskiego radia z lat 30. ubiegłego wieku.
  • Początkowo słuchane z podejrzliwością, szybko zdobyło najsilniejszą po Warszawie pozycję w polskiej radiofonii. Legendarnej audycji - Wesołej Lwowskiej Fali i jej czołowych postaci - Szczepcia (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfänger) oraz Włady Majewskiej słuchała cała Polska. 
  • Na żywo tworzono i emitowano takie programy jak Teatr Wyobraźni, Rozmowy z lwami pod ratuszem, Radio Chorym - pierwszą w Polsce audycję skierowaną do chorych i wiele innych programów.

Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli, co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski - pracownik lwowskiej rozgłośni. Ten poeta, pisarz, spiker radiowy tak opisywał audycje Wesołej Lwowskiej Fali: Zbieraliśmy i ratowaliśmy z zapomnienia przejawy folkloru miejskiego i udało nam się ustalić teksty znanych, popularnych we Lwowie piosenek, spisywaliśmy powiedzonka gwarowe, specjalny język batiarów i dowcipy nadsyłane z wszystkich stron.

O znaczeniu rozgłośni, codziennej pracy nad audycjami, przedwojennym Lwowie oraz o cennych materiałach archiwalnych rozmawialiśmy z Teresą Pakosz - prezes Radia Lwów, Agnieszką Kordowicz - zastępcą dyrektora Archiwum Polskiego Radia oraz Tomaszem Kubą Kozłowskim - koordynatorem Programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią.


Posłuchaj
118:39 2021_12_11 15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Wesoła Lwowska Fala i nie tylko. Fenomen lwowskiego radia z lat 30. ubiegłego wieku (Dwie do setki/Dwójka)

 

Teresa Pakosz mówiła na antenie Dwójki o fenomenie lwowskiej rozgłośni. - We Lwowie to radio miało najlepsze warunki do rozwoju. Mamy tu wiele teatrów, bibliotek, to było tworzenie kultury, nie tylko jej konsumpcja. Polskie Radio zapraszało najwspanialszych artystów, a nie było takich możliwości jak teraz, nie można było nagrywać takich spotkań. Wielu poetów występowało tam okazyjnie, radio ceniło wspaniałych artystów - podkreśliła.

W audycji sięgnęliśmy do radiowych archiwów, w których zachowały się fragmenty audycji z lat 30. ubiegłego wieku i wspomnienia aktorów, poetów, dziennikarzy związanych z Polskim Radiem Lwów.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Paweł Siwek i Jakub Jamrozek

Goście: Teresa Pakosz (prezes Radia Lwów), Agnieszka Kordowicz (zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia), Tomasz Kuba Kozłowski (koordynator Programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią)

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Audycja Wesoła Lwowska Fala. Humor, wdzięk i piosenka

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 14:13
Wesoła Lwowska Fala była niesłychanie popularną audycją przedwojennego Radia Lwów. Założeniem jej autorów było stworzenie typowo rozrywkowej audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Polskiego Radia. 90 lat temu uruchomiono Polskie Radio Lwów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 06:52
90 lat temu, 15 stycznia 1930 r., rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Lwów – piąta regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Wiele programów i wielu twórców tej instytucji przeszło do historii polskiej kultury popularnej. W 2020 roku Polskie Radio obchodzi jubileusz 95-lecia.
rozwiń zwiń