Płyta "Norwid". Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 19:00
- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Od lewej: Andrzej Chyra, Maciej Kądziela, Kasia Pietrzko i Andrzej Zieliński
Od lewej: Andrzej Chyra, Maciej Kądziela, Kasia Pietrzko i Andrzej ZielińskiFoto: Andrzej Zieliński/PR2

Korzenie projektu

Wszystko zaczęło się od Wisławy Szymborskiej i pewnego wieczoru autorskiego. Wtedy to noblistce czytającej swoje wiersze akompaniował na trąbce improwizujący Tomasz Stańko. Tak powstał zaczyn płyty "Wisława". Rok po jej wydaniu, podczas 10. odsłony festiwalu "Chopin i jego Europa" idea syntezy słowa i muzyki jazzowej przeniesiona została na grunt Chopinowski. Do listów Chopina czytanych przez Andrzeja Chyrę ponownie improwizował Tomasz Stańko. Koncert odniósł olbrzymi sukces. To zachęciło organizatorów, by i w 2021 roku, w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida, powrócić do pomysłu łączenia poezji i jazzu.

Koncert na antenie Dwójki

Niestety Tomasza Stańki nie było już z nami, za to postanowiono kontynuować serię, prosząc o stworzenie nowych kompozycji młodą pianistkę Kasię Pietrzko – ostatnią artystkę, która współpracowała z Tomaszem Stańką. W projekcie wziął udział również Maciej Kądziela, saksofonista i kompozytor. Ten wyjątkowy koncert z udziałem Andrzeja Chyry retransmitowaliśmy na naszej antenie.

- Lubię spotkania z ludźmi, którzy są mistrzami w jakiejś innej dziedzinie niż moja. Jest to dla mnie możliwość wejścia w innego rodzaju poetykę, narrację. Poddaję się tej muzyce i nie mam przygotowanej ostatecznej interpretacji - tak koncert ten wspominał Andrzej Chyra.

Norwid - wyjątkowy poeta

Wiersze jako punkt wyjścia do stworzenia kompozycji okazały się dla twórców projektu dużym wyzwaniem.

- Poezja czy słowo jest trudniejszą materią niż muzyka. Jako muzycy już od lat pracujemy z muzyką i pewne tendencje w niej słyszymy, a tu trzeba się było inspirować tekstem. Norwid łatwy nie jest - przyznał Maciej Kądziela, saksofonista i kompozytor.

Andrzej Chyra stwierdził, że przez lata wychwytywał coraz więcej cech wyróżniających poezję Norwida spośród współczesnych mu twórców. - Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - wyjaśnił. - Jeśli przestajemy widzieć Norwida na baczność i na klęczkach, to natychmiast staje się on dużo bliższy i dużo mniej poważny, niż mogłoby się to wydawać - podkreślił.

Posłuchaj
30:14 2022_09_23 17_29_13_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Wokół płyty "Norwid". Spotkanie z Kasią Pietrzko, Andrzejem Chyrą i Maciejem Kądzielą (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 ***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Goście: Kasia Pietrzko (pianistka i kompozytorka), Andrzej Chyra (aktor), Maciej Kądziela (saksofonista i kompozytor)

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

"Potomni nie są tylko grobami z kamienia". Cyprian Kamil Norwid czytany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 12:36
O nowym, pięciotomowym wydaniu pism wybranych Cypriana Kamila Norwida w audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy z autorami opracowania: prof. Wiesławem Rzońcą i dr. hab. Karolem Samselem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Więcek o albumie "Norwid. Od.Nowa": muzyka podkręca tu tekst

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 12:40
- Tekst Norwida był bardzo dużą inspiracją. Dzięki temu niesztampowemu tekstowi mogliśmy zrobić utwór, który ma wyjątkową formę - mówił o wierszu "Początek Broszury politycznej" Kuba Więcek, muzyk jazzowy, który jest jednym z twórców krążka "Norwid. Od.Nowa" zawierającego premierowe autorskie kompozycje do wybranych wierszy Cypriana Norwida.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 10:54
Punktem wyjścia do audycji była postać Cypriana Kamila Norwida, poety osobnego, naszego "czwartego wieszcza". Słuchaliśmy fragmentów korespondencji poety oraz poematu "Fortepian Chopina", który zainspirował muzyczną część spotkania.
rozwiń zwiń