REKLAMA

Epidemia samotności - czy to fakt?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 18:00
Czy możemy mówić o zjawisku epidemii samotności? W audycji "O wszystkim z kulturą" Michał Szułdrzyński rozmawiał o tym z psychologiem Tomaszem Witkowskim.
Samotność dotyka coraz większą liczbę osób
Samotność dotyka coraz większą liczbę osóbFoto: Shutterstock

Dla współczesnego człowieka samotność ma znaczenie negatywne. W powszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym. Owszem, niekiedy ma destruktywny wpływ na psychikę człowieka, zwłaszcza jeśli jest wymuszona. Istnieje jednak jej drugie oblicze.

Ale jeśli samotność nie jest odrębną, potrzebną człowiekowi przestrzenią, a staje się egzystencjalnym problemem, niemożnością nawiązania dobrych dla siebie wymian z innymi - wtedy staje się źródłem cierpienia.

Czytaj także:

Tomasz Witkowski pisze o sobie: Jestem psychologiem-pisarzem, bo pisanie pochłania ostatnimi laty wiele mojej energii i czasu. Piszę o psychologii, psychoterapii, etyce, pograniczach nauki i pseudonauki. Mojemu pisaniu towarzyszy głębokie zatroskanie o przyszłość dziedziny, którą uprawiam. Z jednej strony bowiem wiem, że to, co wartościowego w nauce, stało się tak elitarne, że nie jest dostępne dla przeciętnego odbiorcy. Z drugiej strony korzystają z tego szarlatani i oszuści, którzy pod szyldem nauki żerują na ludzkim nieszczęściu i ignorancji.

(Źródło: tomwitkow.wordpress.com)


Posłuchaj
27:54 2022_11_17 17_31_06_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Epidemia samotności - czy to fakt? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Tomasz Witkowski (dr psychologii, autor książek)

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 17.30

kor

Czytaj także

"Dzięki nim czujemy, że żyjemy". Czym są emocje?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:42
Charakteryzują się tym, że pojawiają się nagle i zawsze łączą się z pobudzeniem somatycznym, mogą osiągnąć dużą intensywność, ale są przejściowe. W "Moim świecie dźwięków" Agata Steczkowska zaprosiła nas na spotkanie z dr nauk med. Marzanną Radziszewską, która opowiadała tym, czym są emocje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: całe życie uczy nas akceptacji straty

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 10:50
- Są w życiu sytuacje, tragedie, traumy, kiedy cierpienie przerasta możliwość przetrwania, ale akceptacji uczymy się na drobnych życiowych stratach, krzywdach, zmartwieniach, rozczarowaniach, utratach nadziei. I powoli zbiera się jakość, którą nazywamy dojrzałością - tłumaczyła w Dwójce psycholog i terapeutka uzależnień prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
rozwiń zwiń