Wczesne nagrania Nelsona Freire

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 17:24
Za nami pierwsze spotkanie poświęcone chopinowskim interpretacjom zmarłego przed rokiem (1.11) Nelsona Freire. Zabrzmiały wczesne nagrania wielkiego brazylijskiego pianisty, rejestrowane przez niego jeszcze w latach 70. – cykl Preludiów op. 28 oraz Fantazja f-moll op. 49.
Nelson Freire
Nelson Freire Foto: Thierry Martinot / Bridgeman Images – RDA / Forum

Światowej sławy muzyk, współpracujący z największymi dyrygentami i orkiestrami, występował także w Polsce – i zanim zaczął gościć na estradzie Festiwalu Chopin i Jego Europa, mogliśmy niegdyś słyszeć go na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju. Publiczność koncertu sprzed niemal ćwierćwiecza z pewnością pamięta tchnącą spokojem i powagą interpretację wielkiej Fantazji C-dur Roberta Schumanna.

Artysta zasiadał też w jury Konkursu Chopinowskiego. Jego obecność planowana była także w ubiegłym roku – z powodu choroby nie mógł już jednak przylecieć do Warszawy. 

***

– Po pierwszych przesłuchaniach na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro, gdy zaprezentowałem Poloneza op. 53, jurorka Guiomar Novaes powiedziała: "no proszę, mamy tu małego Rubinsteina" – wspominał Nelson Freire w archiwalnym wywiadzie z 2010 roku.

Pianista koncertował przez siedem dekad, nazywano go poetą fortepianu. Jednym z jego ulubionych kompozytorów był Fryderyk Chopin.


Posłuchaj
58:56 2022_10_30 16_00_15_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Wczesne nagrania Nelsona Freire (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 30.10.2022

Godzina emisji: 16.00

kor

Czytaj także

Cyprien Katsaris przywraca pamięć o kompozycjach uczniów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:20
- Chciałem zademonstrować jak silne więzi muzyczne łączyły Chopina z jego uczniami, ponieważ niektóre z wybranych utworów brzmią, jak napisane przez mistrza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia cypryjsko-francuski pianista Cyprien Katsaris, który wystąpił w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Chopin. Nie boję się ciemności". Muzyka, która leczy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:00
- Nie chcieliśmy robić kolejnego filmu biograficznego, bo biografia jest mniej lub bardziej znana ludziom, muzyka również. Stwierdziliśmy, że trzeba tego Chopina ugryźć inaczej - tak o filmie dokumentalnym "Chopin. Nie boję się ciemności" mówiła w Dwójce jego reżyserka Joanna Kaczmarek.
rozwiń zwiń