W jaki sposób przejść przez żałobę?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 16:00
Psychologowie dzielą żałobę zazwyczaj na pięć etapów: zaprzeczenie, gniew, targowanie się, smutek i akceptacja. Można też na proces przeżywania żałoby spojrzeć pod kątem "zadań", z którymi zmaga się osoba doświadczająca straty.
Żałoba to proces stopniowego oswajania się z odejściem kogoś bliskiego
Żałoba to proces stopniowego oswajania się z odejściem kogoś bliskiegoFoto: Shutterstock/Antonio Guillem

Chodzi w nich o zrozumienie tej rzeczywistości, przeżycie bólu, dostosowanie się do nowej sytuacji i znalezienie więzi ze zmarłym podczas rozpoczęcia nowego życia. W jaki jednak sposób to zrobić? Czy żałoba w ogóle poddaje się konceptualizacji? Jak pomóc osobom przeżywającym żałobę?

Na te pytania odpowiadała gość audycji: Anja Franczak - założycielka Instytutu Dobrej Śmierci.

***

Instytut Dobrej Śmierci to przestrzeń dialogu i edukacji o przemijaniu, śmiertelności i sprawach ostatecznych. Jego powołanie wynika z pragnienia oswojenia tematu umierania, śmierci i żałoby w sferze publicznej oraz pogłębienia mentalnych i kulturowych refleksji wokół skończoności.

Czujemy się częścią ogólnoświatowego ruchu “death positive”. Globalna inicjatywa społeczna zachęca do otwartego dialogu o śmierci jako naturalnej i nieuniknionej części życia każdego i każdej z nas. Chcemy podnieść poziom wiedzy o procesie umierania, o różnorodności pochówków i pożegnań oraz zwiększyć świadomość dotyczącą możliwości wsparcia.

(...)

Chcemy snuć opowieść o śmierci i żałobie w sposób czuły i akceptujący. Wierzymy, że takie rozmowy i refleksje mogą wzmocnić w nas poczucie ugruntowania, wdzięczności i szacunku. Chcemy tworzyć narrację wokół spraw ostatecznych, w której będzie miejsce zarówno dla dawnych zwyczajów, jak i nowoczesnych modeli obcowania ze skończonością. Szukamy języka, żeby opowiedzieć o tym, jak chcemy umierać, towarzyszyć umierającym i żegnać naszych bliskich w sposób ciepły i spokojny.

(źródło: www.instytutdobrejsmierci.pl)


Posłuchaj
58:55 2022_10_29 22_59_53_PR2_Rachunek_myśli.mp3 W jaki sposób przejść przez żałobę? (Rachunek Myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Anja Franczak (założycielka Instytutu Dobrej Śmierci)

Data emisji: 29.10.2022

Godzina emisji: 23.00

mg

Czytaj także

Żałoba to stan intymny. Pytaj, jaka pomoc jest potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:15
Śmierć to często temat tabu, a związana z nią żałoba to coś, co może dotknąć każdego z nas, każdy może ją przeżywać inaczej i mamy do tego prawo. - Żałoba to naturalny stan, który przeżywamy po utracie kogoś, kogo kochamy. On się składa z kilku etapów. Może trwać pół roku, rok, albo jeszcze dłużej - mówi Izabela Kielczyk, psychoterapeuta i psycholog biznesu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsparcie dla ofiar katastrof drogowych. Jak walczyć z powypadkową traumą?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 05:00
Udział w wypadku to trauma zarówno dla ofiar, jak i ich rodzin. Potrzebna jest wtedy wielospecjalistyczna pomoc: psychologiczna, finansowa, jak i prawna. W jaki sposób radzić sobie z własną głową? 
rozwiń zwiń