Polskie Radio
Section05
strata

Setki tysięcy dzieł sztuki za dziesiątki miliardów złotych. Problem wojennego rabunku Niemiec wciąż nie jest rozwiązany

Szacuje się, że w konsekwencji zniszczeń towarzyszących działaniom wojennym, celowej, urzędowej grabieży i niekontrolowanego szabru polskie zbiory pozbawione zostały ponad 516 tys. dóbr kultury - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strata II wojna światowa reparacje wojenne dzieła sztuki POLSKA historia Polski Jarosław Sellin

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza strata plony zmiany klimatyczne

Psycholog: całe życie uczy nas akceptacji straty

- Są w życiu sytuacje, tragedie, traumy, kiedy cierpienie przerasta możliwość przetrwania, ale akceptacji uczymy się na drobnych życiowych stratach, krzywdach, zmartwieniach, rozczarowaniach, utratach nadziei. I powoli zbiera się jakość, którą nazywamy dojrzałością - tłumaczyła w Dwójce psycholog i terapeutka uzależnień prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
Zobacz więcej na temat:  psychologia Dwójka Paweł Siwek strata smutek

Wojenne straty polskiej kultury i walka, by odzyskać to, co ocalało

"Gdybanie" to głównie domena pisarzy science fiction, ale także historyków. Jednak także w przestrzeni publicznej od pewnego czasu pojawia się pytanie: jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie wybuchła II wojna światowa, gdyby Polska nie została w niej tak bardzo poszkodowana? Można się zastanawiać, jak rozwinęłaby się gospodarka, jakich odkryć dokonaliby naukowcy, jakie skarby kultury wciąż moglibyśmy podziwiać i jakie nowe dzieła by powstały?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA strata II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler Trójka

Wojna na Ukrainie napędza inflację w całej Europie. PIE: najmocniej podrożeją żywność i energia

Konflikt zbrojny na Ukrainie przełoży się na wzrost inflacji. Średnioroczny wzrost cen w 2022 r. w Polsce sięgnie 10,8 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najmocniej podrożeją żywność i energia; ucierpi też eksport i import. Jak zwrócono uwagę w raporcie "Warnomics. Gospodarcze koszty inwazji Rosji i Białorusi na Ukrainę", wojna oznacza m.in. długofalowe konsekwencje gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wojna 2022 pkb strata eksport import Unia Europejska gaz ziemny ropa naftowa