Polskie Radio
Section05
strata

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza strata plony zmiany klimatyczne

Psycholog: całe życie uczy nas akceptacji straty

- Są w życiu sytuacje, tragedie, traumy, kiedy cierpienie przerasta możliwość przetrwania, ale akceptacji uczymy się na drobnych życiowych stratach, krzywdach, zmartwieniach, rozczarowaniach, utratach nadziei. I powoli zbiera się jakość, którą nazywamy dojrzałością - tłumaczyła w Dwójce psycholog i terapeutka uzależnień prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
Zobacz więcej na temat:  psychologia Dwójka Paweł Siwek strata smutek

Wojenne straty polskiej kultury i walka, by odzyskać to, co ocalało

"Gdybanie" to głównie domena pisarzy science fiction, ale także historyków. Jednak także w przestrzeni publicznej od pewnego czasu pojawia się pytanie: jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie wybuchła II wojna światowa, gdyby Polska nie została w niej tak bardzo poszkodowana? Można się zastanawiać, jak rozwinęłaby się gospodarka, jakich odkryć dokonaliby naukowcy, jakie skarby kultury wciąż moglibyśmy podziwiać i jakie nowe dzieła by powstały?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA strata II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler Trójka

Wojna na Ukrainie napędza inflację w całej Europie. PIE: najmocniej podrożeją żywność i energia

Konflikt zbrojny na Ukrainie przełoży się na wzrost inflacji. Średnioroczny wzrost cen w 2022 r. w Polsce sięgnie 10,8 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najmocniej podrożeją żywność i energia; ucierpi też eksport i import. Jak zwrócono uwagę w raporcie "Warnomics. Gospodarcze koszty inwazji Rosji i Białorusi na Ukrainę", wojna oznacza m.in. długofalowe konsekwencje gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wojna 2022 pkb strata eksport import Unia Europejska gaz ziemny ropa naftowa

Linie lotnicze wciąż na minusie. Szef IATA: kryzys będzie kosztował lotnictwo ponad 200 mld dolarów

- Straty netto linii lotniczych spowodowane COVID-19 zmniejszą się do ok. 12 mld dol w 2022 r. z blisko 52 mld dolarów w tym roku; w sumie pandemia będzie kosztowała lotnictwo ok. 201 mld dolarów, zanim branża powróci do rentowności w 2023 r - powiedział dyrektor generalny IATA Willie Walsh.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport lotnictwo COVID-19 iata strata kryzys rentowność turystyka podróże

Łódzkie: oszuści próbowali okraść konto szkoły. Sięgnęli po wyszukaną strategię

W ostatniej chwili udało się zapobiec opróżnieniu konta jednej ze szkół w pow. tomaszowskim przez telefonicznych oszustów posługujących się metodą "na policjanta". Prawdziwi policjanci zwracają uwagę, że przestępcy w celu uwiarygodnienia używają triku z numerem alarmowym 112.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony łódzkie służby i bezpieczeństwo Tomaszów Mazowiecki oszustwo oszustwa policja policja polska strata

Eksperci: dobrze na stałe określić warunki rekompensowania firmom ograniczenia swobody ich działalności

Warto zastanowić nad wprowadzeniem trwałych zasad, jakie miałyby być stosowane przy wprowadzaniu stanu wyjątkowego przez państwo, albo też o zabezpieczeniu się przed podobnymi ryzykami przez samych przedsiębiorców - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha i Marek Zuber.  
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład GOSPODARKA finanse firmy strata przedsiębiorca

Ekspert: koszty cyberataków są ogromne i trudne do oszacowania. Firmy często nawet o nich nie wiedzą

- Koszty cyberataków są ogromne i bardzo trudne do oszacowania, bo nie chodzi tylko o wyłudzenia pieniędzy czy niemożność świadczenia usług, ale także koszty wizerunkowe. Firmy często o atakach nie wiedzą albo o nich nie mówią - mówi Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma bezpieczeństwo danych cyberatak cyberbezpieczeństwo koszty strata wizerunek