Aktorka Marzena Trybała z Wielkim Splendorem. "Ten zawód to przyjemność"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 18:15
- Stres jest na premierze i na pierwszych kilku spektaklach... i zawód ten zaczyna być czystą przyjemnością - tak o swojej pracy mówiła aktorka Marzena Trybała, laureatka tegorocznego Wielkiego Splendora.
Laureatka nagrody Wielki Splendor Marzena Trybała - polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna - na scenie radiowej zadebiutowała na początku lat 90. XX w.
Laureatka nagrody Wielki Splendor Marzena Trybała - polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna - na scenie radiowej zadebiutowała na początku lat 90. XX w.Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia (5.12) w Teatrze Polskiego Radia zostały wręczone Splendory – nagrody Teatru Polskiego Radia. Wśród laureatów znalazła się Marzena Trybała, która podczas uroczystej gali odebrała Wielkiego Splendora.

W teatrze jak w domu

Kilka dni po tej uroczystości aktorka była gościem Dwójki, a precyzyjnie mówiąc, to Dwójka była gościem Marzeny Trybały. Artystka zaprosiła nas do swojego ukochanego Teatru Ateneum, z którym związana jest od blisko ćwierćwiecza.

- Przeszłam przez kilka miast, kilka wspaniałych scen. Teatr Polski w Poznaniu - miałam szczęście świętować rolą Racheli i Chochoła w inscenizacji "Wesela" Romana Korcińskiego 100-lecie tego teatru. Miałam również szczęście być w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w moim rodzinnym Krakowie i tam świętować jubileusz teatru - mówiła aktorka.

Miastem, w którym zatrzymała się na dłużej, była Warszawa. - Będąc aktorką teatrów najpierw Narodowego za Adama Hanuszkiewicza, później Polskiego za Kazimierza Dejmka, znalazłam się w Teatrze Ateneum, co jest moim wielkim szczęściem, bo czuję się tutaj od początku jak w domu - przyznała Marzena Trybała.

<<< Poznaj wszystkich laureatów laureatów "Splendorów" - nagród Teatru Polskiego Radia >>>

Aktorka podkreśliła, że w swojej pracy czuje się niezwykle spełniona.

- Stres wynika tylko z tego, czy tak to zagram, jak sobie wymyśliłam, czy coś mi umknie. Oczywiście ten stres jest nie zawsze, bo byśmy wszyscy powariowali, on jest na premierze i na pierwszych kilku spektaklach - i zawód ten zaczyna być czystą przyjemnością - mówiła.

Marzena Trybała w radiu

Artysta ma też ogromne doświadczenie radiowe - niezmiennie od kilku dekad gra w słuchowiskach, interpretuje prozę i poezję, także na antenie radiowej Dwójki.

Na swoim koncie ma prawie 300 ról w Teatrze Polskiego Radia. - Uwielbiam to miejsce. Tu się przychodzi jak do domu, do kochanych, serdecznych ludzi i wspaniałych fachowców. Poza tym bardzo lubię pracę z mikrofonem - podkreślała aktorka na gorąco po odebraniu statuetki Wielkiego Splendora.

Posłuchaj
28:27 Dwojka OWZK 2022_12_09-17-30-44.mp3 Marzena Trybała - laureatka Wielkiego Splendora (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Marzena Trybała (aktorka)

Data emisji: 9.12.2022

Godzina emisji: 17.30

mg/kor

Czytaj także

Uroczysta gala "Splendorów". Znamy laureatów nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 18:17
Już po raz 35. Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Podczas uroczystej gali "Splendorów" uhonorowani zostali również debiutujący aktorzy, reżyser, dramaturg i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tu się przychodzi jak do domu". Marzena Trybała o Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 14:20
- Jestem z pokolenia, które na radiu Szarotka słuchało radiowych audycji i dla mnie radio jest szalenie bliskie. Jest to medium, które ciągle pobudza wyobraźnię. Teatr Polskiego Radia pamiętam od najmłodszych lat, gdzie człowiek, słuchając głosu, interpretacji danych postaci wyobraża sobie, jak wygląda ten dom i ci ludzie. Cieszę się, że tego się nie traci - mówiła podczas poniedziałkowej (5.12) gali nagród Teatru Polskiego Radia Marzena Trybała, laureatka Wielkiego Splendora.
rozwiń zwiń