REKLAMA

Andrzej Jagodziński: jazz tradycyjny to świetna muzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 18:30
- Dzisiaj, kiedy tego słucham, to jest po prostu świetna muzyka (...). Umiejętność improwizacji dokładnej, stylowej, dixielandowej, tradycyjnej jest tak samo trudna do bezbłędnego osiągnięcia, jak w innych gatunkach - tak o tradycyjnym jazzie mówił w Dwójce pianista Andrzej Jagodziński, który wystąpił ze specjalnym koncertem swojego tria.
Andrzej Jagodziński Trio
Andrzej Jagodziński TrioFoto: materiały promocyjne

W piątek (27.01) w cyklu "Jazz.PL" miał miejsce wyjątkowy koncert w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Było to potrójne świętowanie: 80. urodzin Czesława Bartkowskiego, 70. urodzin Andrzeja Jagodzińskiego oraz 30 lat działalności jego tria.

Skarby z radiowego archiwum

Na chwilę przed koncertem zaprosiliśmy Państwa na spotkanie z artystami na naszej antenie. Rozmowa rozpoczęła się od wysłuchania najstarszych nagrań naszych gości, jakie zarejestrowało Polskie Radio. W przypadku lidera grupy był to występ z 1978 roku z zespołem Old Timers.

- Od tego zacząłem w tamtym czasie. Kilka lat później, dwa, trzy, poznałem Ewę Bem - wspominał Andrzej Jagodziński. - Zacząłem pod koniec lat 70., ale później ze względu na pewne polityczne wydarzenia jazz tradycyjny nieco siadł, nie było już tak dużo koncertów, ciężar przeniósł się na jazz nowoczesny – wspominał muzyk, mając na myśli czasy stanu wojennego. - Rok, dwa później jazz tradycyjny znalazł się na równi spadkowej. Przestał być modny. Ja grałem z Old Timers siedem lat, nagraliśmy kilka płyt.

Docenić tradycję

Na antenie Dwójki Andrzej Jagodziński stwierdził, że do dziś ceni osiągnięcia tradycyjnego jazzu.

- Dzisiaj, kiedy tego słucham, to jest po prostu świetna muzyka, przynajmniej w wykonaniu tego zespołu. I to wcale nie znaczy, że to jest łatwiejsza muzyka niż to, co działo się później czy dzieje się teraz. Umiejętność improwizacji dokładnej, stylowej, dixielandowej, tradycyjnej jest tak samo trudna do bezbłędnego osiągnięcia, jak w innych gatunkach - przekonywał Andrzej Jagodziński.

Potrójny jubileusz i niezwykli goście

Dwójkowy koncert zorganizowany został z okazji potrójnego jubileuszu. Andrzej Jagodziński obchodzi w tym roku 70. urodziny. Ten legendarny pianista to jeden z twórców nurtu chopinowskiego w polskim jazzie, mistrz łączenia muzyki poważnej i jazzu.

Czesław "Mały" Bartkowski - pierwszy polski perkusista, który nagrał solową płytę - kończy w tym roku 80. lat. Rozchwytywany jest przez wszystkich najważniejszych artystów - od Komedy, przez Namysłowskiego, po Ewę Bem. To twórca nowoczesnej polskiej jazzowej perkusji i autorytet dla całych pokoleń muzyków.

W tym roku mija również 30 lat od stworzenia tria Andrzeja Jagodzińskiego - zespołu, który od trzech dekad gra w niezmienionym składzie: Andrzej Jagodziński, Czesław "Mały" Bartkowski i Adam Cegielski. Grupa ta, zaraz za Novi Singers, postawiła kolejny krok we wprowadzaniu o polskiego jazzu muzyki Fryderyka Chopina.

Na radiowej estradzie wraz z triem Andrzeja Jagodzińskiego pojawili się goście specjalni: Ewa Bem, Agnieszka Wilczyńska, Henryk MiśkiewiczRobert Majewski i kwartet smyczkowy Marka Wrońskiego. 

Posłuchaj
25:16 2023_01_27 17-30-16_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Jubileuszowe spotkanie z triem Andrzeja Jagodzińskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadził: Andrzej Zieliński

Goście: Andrzej Jagodziński, Czesław "Mały" Bartkowski i Adam Cegielski (muzycy jazzowi)

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński na zimowym koncercie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 10:39
W niedzielę 19 stycznia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "To, co najpiękniejsze… - Zima". Zabrzmią utwory skomponowane i zaaranżowane przez Stefana Rachonia i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. O koncercie będą mówili w czwartek (16.01) po godz. 13.15 w "Muzycznej Jedynce" Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Jagodziński Trio i goście - potrójny jubileusz w Dwójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 19:55
W cyklu "Jazz.PL" tym razem miał miejsce wyjątkowy koncert w Studiu im. W. Lutosławskiego. Było to potrójne świętowanie: 80. urodzin Czesława Bartkowskiego, 70. urodzin Andrzeja Jagodzińskiego oraz trzydziestu lat działalności jego tria. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego koncertu!
rozwiń zwiń