REKLAMA

Problemy młodych mężczyzn w Polsce. Jak je rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 18:00
- Jest cały szereg problemów, które dotykają bardziej chłopców i mężczyzn niż kobiet. Pierwszym niepokojącym zjawiskiem jest różnica w długości życia, w Polsce mężczyźni żyją osiem lat krócej od kobiet. Panie są także lepiej wykształcone, jest to dosyć nowe zjawisko - mówił w Dwójce Michał Gulczyński z Klubu Jagiellońskiego.
Czy dane dotyczące sytuacji młodych mężczyzn w Polsce dają powody do niepokoju?
Czy dane dotyczące sytuacji młodych mężczyzn w Polsce dają powody do niepokoju?Foto: Ruslan Shugushev/Shutterstock
  • Gościem audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był Michał Gulczyński z Klubu Jagiellońskiego.
  • Porozmawialiśmy o sytuacji młodych mężczyzn w Polsce. 
  • Czy dane dotyczące wykształcenia, sytuacji finansowej, zdrowotnej czy rodzinnej młodych mężczyzn w Polsce dają powody do niepokoju?

Mężczyźni rzadziej się badają

Gość Dwójki podkreślił, że do tej pory nierówność płci dotykała zwłaszcza kobiet. - W moim raporcie "Przemilczane nierówności" piszę o sytuacji mężczyzn w Polsce, dlatego chcemy prowadzić kampanie informacyjne, starać się te luki zamykać. Różnica w długości życia kobiet i mężczyzn nie jest kwestią naturalną, nie jest to w pełni wyjaśnione. Największe różnice obserwujemy w krajach postkomunistycznych, decydują o nich w dużej mierze sprawy kulturowe. Mężczyźni także rzadziej się badają, zwłaszcza w kwestiach psychicznych - zaznaczył Michał Gulczyński.

Kobiety są lepiej wykształcone

Dodał, że drugą ważną różnicą jest poziom wykształcenia. - Pod koniec lat 90. wśród trzydziestolatków tylko kilkanaście procent osób miało wyższe wykształcenie. Obecnie jest to ponad 50 procent wśród kobiet, u mężczyzn ponad 30 procent, a to bardzo duża różnica, która ma olbrzymie konsekwencje - stwierdził rozmówca Michała Szułdrzyńskiego. 


Posłuchaj
29:12 2023_02_02 17_29_38_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Problemy młodych mężczyzn w Polsce. Jak je rozwiązać? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Tzw. inceli, czyli młodych mężczyzn, którzy nie mogą sobie znaleźć partnerki, traktujemy jak jakieś zagrożenie dla społeczeństwa. Lewica chętnie o tym pisze, powstają książki i reportaże o ich nieudanym życiu seksualnym. I to oczywiście bardzo ciekawe historie, dramatyczne i mocno emocjonalne, ale tak naprawdę nawet nie wiemy, jak duża jest skala tego problemu - pisał w grudniu ubiegłego roku na łamach "Rzeczpospolitej" Michał Gulczyński.

Autor jest doktorantem w dziedzinie polityki publicznej i administracji na Uniwersytecie Bocconiego w Mediolanie. Prowadzi badania na temat płci i demografii w polityce. Ukończył ekonomię międzynarodową i iberystykę w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, studia wschodnioeuropejskie na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim oraz europejskie studia interdyscyplinarne w Kolegium Europejskim w Natolinie. 

[biogram za klubjagiellonski.pl]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Michał Gulczyński (Klub Jagielloński)

Data emisji: 2.02.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo


Czytaj także

"Jeszcze w tym stuleciu Polaków będzie tylko 21 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 18:39
- Mieliśmy taki moment, gdy zaczął dominować model rodziny 2+1. Jednak po 2013 roku współczynnik dzietności w Polsce rósł oraz zwiększało się zainteresowanie, żeby mieć więcej dzieci niż jedno. Jednak między deklaracjami a rzeczywistością jest bolesna przepaść - mówił w Dwójce Jarema Piekutowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaufanie - fundament relacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 00:00
Jest sprawą fundamentalną. To na nim wspierają się wszystkie relacje społeczne. Bez niego nie funkcjonowałby pieniądz, nie można byłoby snuć planów, nie dałoby się wyruszyć w podróż. Świat jawiłby się jako kompletnie chaotyczny i nieprzewidywalny.
rozwiń zwiń