Lidia Grychtołówna: fortepian zawsze uważałam za swojego przyjaciela [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 18:00
- Gdy człowiek chce coś zrobić, to przede wszystkim powinien poznać siebie, swoje wady, słabe strony i próbować z nimi walczyć. Na pytanie co najbardziej lubię odpowiadam: to co aktualnie gram - mówiła Lidia Grychtołówna w dniu swych 95. urodzin. Znakomita pianistka zaszczyciła swoją obecnością radiową Dwójkę i była gościem audycji "O wszystkim z kulturą".

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Pierwsze próby na fortepianie w wieku 3 lat

Pianistka wspominała początki swej przygody z muzyką. - Fortepian zawsze uważałam za swojego przyjaciela. Moja mama była lwowianką, pochodziła z zamożnej rodziny i pobierała lekcje fortepianu, ale w tamtych czasach panienka z dobrego domu nie mogła grać dla publiczności. Podobno już jako niemowlak z zainteresowaniem słuchałam jak ćwiczy. Gdy miałam 3 lata, to w czasie przerwy w ćwiczeniach mamy zaczęłam próbować grać ten utwór, tak się zaczęła moja muzyczna edukacja. W wieku 6 lat dwa razy w tygodniu w Katowicach miałam lekcje u pani prof. Chmielowskiej, która zasłynęła jako pedagog dla dzieci - mówiła Lidia Grychtołówna.

Wielu znakomitych nauczycieli

Lidia Grychtołówna studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej, uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Jej nauczycielami byli m.in. Karol Szafranek, Zbigniew Drzewiecki i Artur Benedetti Michelangeli. 

Przede wszystkim trzeba poznać siebie

Debiutowała w 1953 roku w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. W tym roku mija więc 70 lat od oficjalnego debiutu estradowego nestorki polskiej pianistyki i jest to kolejny po 95. urodzinach powód do świętowania. - Gdy człowiek chce coś zrobić, to przede wszystkim powinien poznać siebie, swoje wady, słabe strony i próbować z nimi walczyć - podkreśliła.

Posłuchaj
56:09 2023_07_18 17_00_48_Dwojka_O_wszystkim z kulturą.mp3 Lidia Grychtołówna: fortepian zawsze uważałam za swojego przyjaciela (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Podczas konkursów nawiązywały się różne przyjaźnie

Nasza jubilatka koncertowała na całym świecie. Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 1955 roku zajęła VII miejsce na V Konkursie Chopinowskim w Warszawie. - Każdy z moich profesorów odegrał jakąś rolę, a podczas konkursów nawiązywały się różne przyjaźnie - mówiła.

Tym miejscem na ziemi jest Rybnik

Lidia Grychtołówna urodziła się w Rybniku, studiowała w Katowicach, potem była Warszawa. Wiele lat spędziła w Moguncji jako wykładowca i profesor tamtejszej uczelni, ma tam swój dom. Pianistka podkreśliła jednak, że jej miejscem na ziemi jest Rybnik. - Wracam tam zawsze z dużą przyjemnością i dobrze się tam czuję, tam spędziłam 95. urodziny. Poproszono mnie o mały recital, a na pytanie co najbardziej lubię odpowiadam: to co aktualnie gram - stwierdziła jubilatka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Lidia Grychtołówna (pianistka i pedagog)

Data emisji: 18.07.2023

Godzina emisji: 17.00

pg/mo

Czytaj także

Lidia Grychtołówna w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 19:30
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w "Miejscówce z Dwójką". Naszym gościem była Lidia Grychtołówna, znakomita pianistka i pedagog, nestorka polskiej sceny muzycznej. Zobacz zapis wideo koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

95. urodziny Lidii Grychtołówny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 17:00
Z okazji zbliżających się 95. urodzin Lidii Grychtołówny (18.07) w audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy najciekawszych Chopinowskich interpretacji naszej znakomitej artystki. W wykonaniu nestorki polskiej pianistyki, laureatki VII nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku, zabrzmiały zarówno nagrania z początków jej kariery, jak i dojrzałych lat działalności artystycznej, aż po nagrania najnowsze, rejestrowane w Studiu im. W. Lutosławskiego w ostatnim czasie.
rozwiń zwiń