Krzysztof Zaleski - wspomnienia w 15. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 18:00
- Raz w tygodniu chodziliśmy na spacery, zaczynaliśmy od stacji metra Kabaty. Tata chodził bardzo szybko, miał charakterystyczną postawę i kapelusz. Byliśmy wytrenowanymi piechurami, rozmawialiśmy na różne tematy. Zawsze mi powtarzał, że w życiu najważniejsze są książki, podsuwał mi ich wiele. Każdy człowiek, który poznał mojego ojca, na pewno go zapamiętał - mówił we wspomnieniowej audycji Jan Zaleski.
Krzysztof Zaleski jako reżyser. Realizacja serialu fabularnego Telewizji Polskiej Twarze i maski w reżyserii Feliksa Falka. Warszawa, 2000
Krzysztof Zaleski jako reżyser. Realizacja serialu fabularnego Telewizji Polskiej "Twarze i maski" w reżyserii Feliksa Falka. Warszawa, 2000Foto: PAP / Afa Pixx / Krzysztof Wellman
  • W tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" wspominaliśmy Krzysztofa Zaleskiego. 20 października przypada 15. rocznica śmierci wybitnego aktora, reżysera i dyrektora Teatru Polskiego Radia i dyrektora Programu 2 Polskiego Radia.
  • Przypomnieliśmy audycję sprzed pięciu lat, w której Krzysztofa Zaleskiego wspominali rodzina, przyjaciele i współpracownicy.
  • O Krzysztofie Zaleskim mówili: Maria Pakulnis (aktorka), Krystyna Tkacz (aktorka), Wanda Zwinogrodzka (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)Małgorzata Małaszko (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Marek Gumkowski (historyk literatury i krytyk)Adam Ferency (aktor), Janusz Zaorski (reżyser), Janusz Kijowski (reżyser), Wojciech Tomczyk (dramaturg i scenarzysta), Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku) i Jan Zaleski.

Krzysztof Zaleski - aktor charakterystyczny

Krzysztof Zaleski był aktorem charakterystycznym, chętnie obsadzanym w rolach kanciarzy, przestępców i ludzi cynicznych. Scenarzysta Wojciech Tomczyk określił go kiedyś w Dwójce mianem najbardziej charakterystycznej twarzy kina moralnego niepokoju, ale też najgenialniejszym epizodystą w całym kinie powojennym.

Najpierw spotkania towarzyskie

Adam Ferency wspominał Krzysztofa Zaleskiego. - W 1972 roku byłem już studentem szkoły teatralnej, a Krzysztof był asystentem w Instytucie Badań Literackich. Wróg był zdefiniowany, oczywiście to były komuchy. Z Krzysztofem spotykaliśmy się najpierw towarzysko. Śpiewaliśmy piosenki, których był on między innymi autorem, a Włodek Włodarski pisał do nich muzykę. W ten sposób wyrażaliśmy niezgodę na ponurą rzeczywistość wokół nas. Potem wspólnie wywaliliśmy drzwi do zawodowego teatru. Stan wojenny wiele zmienił, później było już inaczej - mówił.

Bez różnic w pracy w teatrze, radiu, czy w telewizji

Krzysztofa Zaleskiego wspominała Małgorzata Małaszko. - Moje spotkanie z Krzyśkiem Zaleskim nie było spektakularne, ale rozłożone w czasie. To był początek lat dwutysięcznych, a stało się to za sprawą Adama Ferencego. Poznaliśmy się, a potem spotkaliśmy się w podobnych okolicznościach i znów... zostaliśmy sobie przedstawieni. Cała sytuacja powtórzyła się ponownie, a współpracować zaczęliśmy jakiś rok później. Są reżyserzy, którzy mają specjalizację filmową, sceniczną, radiową. Wielkość jego talentu polegała na tym, że nie było różnic między pracą w teatrze, radiu, czy w telewizji. Jego dbałość o logikę i detal, fabułę, była w każdym z tych miejsc taka sama - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
59:35 2023_10_20 17_00_11_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Krzysztof Zaleski - wspomnienia w 15. rocznicę śmierci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Całe życie oddał swojej pasji

Krzysztof Zaleski był absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Człowiekiem niesamowicie pracowitym, związanym w swojej karierze z wieloma teatrami. Całe życie oddał swojej pasji i na każdym zajmowanym stanowisku, a było ich przecież tak wiele, widać było jego wiarę w aktora, widza, a potem słuchacza.

Czytaj też:

W 2007 roku został dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia

Krzysztof Zaleski był reżyserem spektakli i słuchowisk. Od 2006 roku jako główny reżyser kierował Teatrem Polskiego Radia, zaś w 2007 roku został dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia. Zmarł po ciężkiej chorobie 20 października 2008 roku.

"Skąd ja właściwie jestem?"

Urodził się w Lipinach Śląskich, małym miasteczku niedaleko huty cynku. Miasto już nie istnieje - zostało wchłonięte przez Świętochłowice. - Dostałem kiedyś taką ankietę, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki jest mój śląski rodowód. Odpowiedziałem, że nie jest on rodowodem Ślązaka. To pytanie, które zadaję sobie przez całe życie: skąd ja właściwie jestem? Nie jestem ani ze Lwowa, ani z Michałkowic, ani ze Śląska, ani z Wielkopolski. I po trosze jestem takim dzieckiem Jałty - opowiadał niegdyś Krzysztof Zaleski na antenie Dwójki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Przygotowały: Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20.10.2023

Godzina emisji: 17.00

mo

Czytaj także

Maciej Englert: jedyną wadą Krzysztofa Zaleskiego była niecierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:00
- Był człowiekiem teatru bardzo skrupulatnym. Tak długo oglądał swoje przedstawienie i tak długo je poprawiał, że w końcu zaczynał je skracać, bo tracił cierpliwość do dalszych zmian – mówił w Dwójce znany reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Zaleski we wspomnieniach. "Dla wielu był autorytetem"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:00
- On przede wszystkim wsłuchiwał się w siebie, a miał w co się wsłuchiwać, bo przecież skończył polonistykę. Pracował też w Instytucie Badań Literackich, więc miał bardzo wyostrzony zmysł krytyczny - wspominał Krzysztofa Zaleskiego reżyser Janusz Zaorski. 20 października minęła 12. rocznica śmierci Krzysztofa Zaleskiego – wybitnego reżysera, aktora, a także dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń