"Maestro". Film o Leonardzie Bernsteinie w cieniu nosa Bradleya Coopera

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 19:14
- Dla mnie "Maestro" ma momenty; momenty, które nagle stają się bliskie Bernsteinowi, tak jak go pamiętamy, tak jak go pokazuje wspaniały dokument Douglasa Tirola z 2021 roku. Reszta filmu sprawia natomiast wrażenie imitacji, tak jak ten słynny sztuczny nos na twarzy Bradleya Coopera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Bradley Cooper jako Leonard Bernstein w filmie Maestro
Bradley Cooper jako Leonard Bernstein w filmie "Maestro"Foto: mat. prasowe
  • "Maestro" opowiada o dyrygencie, kompozytorze i pianiście - Leonardzie Bernsteinie i jego związku z aktorką - Felicią Montealegre.
  • To drugi obraz w reżyserii hollywoodzkiego gwiazdora - Bradleya Coopera, który jest też odtwórcą głównej roli.
  • O filmie było głośno na długo przed premierą, gdy wybuchła afera wokół sztucznego nosa, jaki założył aktor, aby uzyskać odpowiednio żydowski wygląd.

"Maestro" jest już dostępny na jednej z platform cyfrowych. Film wyreżyserował Bradley Cooper na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Joshem Singerem. Aktor wystąpił też w roli głównej (Leonard Bernstein).

"Maestro" ofiarą charakteryzacji?

Produkcja jest jednym z kandydatów do tegorocznych Oscarów. Głośno o niej było już na długo przed premierą, gdy wybuchła afera wokół sztucznego nosa, jaki założył Bradley Cooper, aby uzyskać odpowiednio żydowski wygląd. Zarzucano tej charakteryzacji, że jest to duże przerysowanie, wręcz rasizm.

- Wydaje mi się, że jest to klasyczny przykład, w którym wykreowany sztucznie problem szkodzi filmowi. Gdyby nie ta dyskusja, to w ogóle nie zwracałbym uwagi na to, jaka praca charakteryzatora została wykonana nad Bradleyem Cooperem. Tak jak przecież nikt nie siedział nad fotografiami Gary'ego Oldmana jako Churchilla i nie porównywał, czy każda fałdka na podbródku została oddana fałszywie czy nie. Jest to przecież fikcja filmowa, a nie prawda historyczna - przekonywał Piotr Gociek.

Biografia jednej z najważniejszych postaci amerykańskiej muzyki XX w.

"Maestro" to drugi obraz w reżyserii Bradleya Coopera, po "Narodzinach gwiazdy" z 2018 roku. W postać Felicii Montealegre Cohn Bernstein - żony dyrygenta, kompozytora i pianisty - wcieliła się zbierająca świetne recenzje Carey Mulligan.

Posłuchaj
27:29 2024_01_02 17_31_38_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Maestro". Ile Bernsteina jest w filmie Coopera? (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Leonard Bernstein (1918-1990) był amerykańskim dyrygentem, kompozytorem i pianistą pochodzenia żydowskiego. Komponował muzykę symfoniczną, kameralną, baletową, filmową i musicale dla Broadwayu. W swojej twórczości wykorzystywał folklor amerykański. Był dyrektorem artystycznym najsłynniejszych amerykańskich orkiestr i teatrów operowych. Pisywał również piosenki, m.in. dla Franka Sinatry.

ZOBACZ ZWIASTUN:

[źródło: YouTube/Netflix]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 2.01.2024

Godz. emisji: 17.30

pg/mo/pr

Czytaj także

Muzyczne oblicza Leonarda Bernsteina

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 13:39
Z okazji setnej rocznicy urodzin (25 sierpnia) wybitnego kompozytora słuchaliśmy dwóch interesujących płyt z bogatego dorobku tego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A Quiet Place" Leonarda Bernsteina

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 23:00
W audycji z cyklu "Tematy operowe" tym razem prezentowaliśmy operę "A Quiet Place" Leonarda Bernsteina (nagranie Kenta Nagano).
rozwiń zwiń