Film "The Old Oak" - pożegnanie Kena Loacha. "Jego kino przypomina o kręgosłupie etycznym"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 20:45
Film "The Old Oak" autorstwa Kena Loacha jest ostatnim dziełem tego 88-letniego artysty. Dr Karolina Kosińska - redaktor naczelna "Kwartalnika Filmowego" opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia za co ceni tego reżysera i czy rzeczywiście jest to jego pożegnanie z filmem.
Ken Loach kończy karierę w wieku 88 lat
Ken Loach kończy karierę w wieku 88 latFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Ken Loach od lat niezachwianie wierzy, że - jak śpiewał Niemen - "ludzi dobrej woli jest więcej" i daje temu wyraz w swoim zaangażowanym społecznie kinie. Jego ostatni film - "The Old Oak" - to pożegnanie w dobrym stylu.

Ken Loach i ostatni film?

Ken Loach pierwszy raz poinformował o zakończeniu kariery 10 lat temu. Tym razem ma to być jednak prawdziwy koniec. Mimo wszystko dr Karolina Kosińska oceniła, że mimo wieku Ken Loach mógłby jeszcze odpowiedzieć na ważną potrzebę społeczną. - Na pewno czuje już wiek, ale mam przekonanie, że jeśli znalazłby teraz odpowiedni temat, to nie wahałby się, żeby zrobić coś szybko i interwencyjnie. Film, który odpowiadałby na nagłe zainteresowanie - oceniła.

- Można wyczuć, że ten film jest ostatni, bo podsumowuje w nim wiele wątków. Zamyka niektóre motywy z wcześniejszych filmów. Jednocześnie film mocno dotyczy tego, co jest tu i teraz - dodała.

Proste kino

Gość Polskiego Radia wyjawiła, że u Loacha uwiodły ją powody jego pracy. - To jest bardzo proste kino. Loach bardzo mocno wycofuje się ze swoich filmów. Czujemy jego autorski podpis, ale jest to kino robione po coś i w jakiejś sprawie. To mnie uwiodło. Można podporządkować estetykę jakiejś bardzo klarownej etycznie sprawie - powiedziała.

- To jest kino, które pozwala przypomnieć, gdzie jest kręgosłup etyczny społeczeństwa. Myślę, że to bardzo potrzebne, żeby co jakiś czas przypominać o tym, że wspólnotowość jest dla nas najistotniejszą sprawą i kino może w tym uczestniczyć - podkreśliła dr Karolina Kosińska.


Posłuchaj
27:45 _PR2 (mp3) 2024_06_18-17-31-03.mp3 dr Karolina Kosińska o twórczości Kena Loacha (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł  audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Gość: dr Karolina Kosińska (redaktor naczelna "Kwartalnika Filmowego")

Data emisja: 18.06.2024

Godzina emisji: 17.30

dz

Czytaj także

77. Festiwal w Cannes - podsumowanie. "W tym roku jurorzy uciekali od rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 14:44
Faworytem do głównej nagrody Festiwalu w Cannes był obraz Mohammada Rasoulofa "The Seed of the Sacred Fig". Ta jednak trafiła w ręce twórców filmu "Anora". Tegoroczny festiwal podsumował w "Poranku Dwójki" Artur Zaborski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 20:32
- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
rozwiń zwiń