Wojtek Mazolewski i jazz w Polsce, Japonii i Anglii. "Muzyka jest od tego, żeby łączyć, nie dzielić"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 21:09
Czy jest coś, co może łączyć sceny w Japonii, Anglii i Polsce? Wojciech Mazolewski, który zagrał mnóstwo koncertów na całym świecie, zdradził w Dwójce, że widzi dużo korelacji. Wszystko z tego względu, że jego zdaniem muzyka powinna łączyć, a nie dzielić. M.in. właśnie dlatego zdecydował się na założenie zespołu w Tokio. W tej decyzji pomogły mu refleksje w czasie pandemii.
Gość audycji od ponad 10 lat stoi na czele Wojtek Mazolewski Quintet
Gość audycji od ponad 10 lat stoi na czele Wojtek Mazolewski QuintetFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Wojciech Mazolewski to gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy, jeden ze współtwórców yassu.
  • Wrócił właśnie z Japonii, gdzie założył zespół Tokyo Spirit Band.
  • Artysta zdradził w Dwójce, że do tego kroku skłoniła go refleksja, która przyszła wraz z pandemicznymi ograniczeniami.

Właśnie wrócił z Tokio, gdzie założył nowy zespół z japońskimi muzykami - Tokyo Spirit Band. Z Londynu do Warszawy przyleciała natomiast kilka dni temu jego najnowsza płyta nagrana z zespołem TRYP TYCH TRYO, w którego składzie znajdują się czołowi jazzmanami brytyjskiej sceny.

Jednocześnie koncertuje ze swoim polskim kwintetem oraz założył z Marcinem Maseckim nową formację supergwiazd Music for Peace - muzyka dla pokoju, której celem jest ukazanie solidarności muzyków w sprzeciwie wobec wojen na świecie oraz wsparcie dzieci i młodzieży w Ukrainie poprzez działania kulturalne.

Koncerty i podróże

Wojciech Mazolewski zapytany o powody swoich licznych podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni powiedział, że to konsekwencja jego marzeń. - Do Japonii przyciągnęła mnie ciekawość i koncertowanie. Zawsze marzyłem, żeby jeździć po świecie i koncertować. Zespół Pink Freud to był tytan pracy. W okresie, w którym dostawaliśmy propozycje, braliśmy wszystko na poważnie i staraliśmy się grać - zdradził.

- Rzadko nam się zdarzyło w miejscu, w którym już zagraliśmy, żebyśmy nie dostali kolejnej propozycji. Pierwsze wyjazdy były robione bardzo amatorsko i niepoważnie. Jechaliśmy po to, żeby grać i spotkać się z ludźmi. Takie wyjazdy przyniosły nam w konsekwencji późniejsze poważne zaproszenia - powiedział.

Tokyo Spirit Band

Muzyk opowiedział także o kulisach tworzenia zespołu na drugim końcu świata i tym, co do tego doprowadziło. - Pandemia uświadomiła mi, jak mogłem się rozwinąć i przeżyć wiele pięknych rzeczy, które pomogły mi się rozwinąć i tworzyć rzeczy, jakie teraz tworzę. Postanowiłem, że wrócę do tych ludzi i przynajmniej im za to podziękuję - opowiedział.

- Przy okazji zrobiliśmy tam kilka koncertów i na jeden z ostatnich zaprosiłem wszystkich znajomych. Część z nich przyszła, atmosfera była podniosła i po koncercie usiedliśmy i poprosiłem o pomoc w stworzeniu zespołu, i takie były początki - zdradził.

Muzyka, która łączy

Wojciech Mazolewski powiedział także, że grając w Japonii, Anglii czy Polsce, widzi dużo podobieństw mimo różnicy kultur. - Wszędzie widzę korelację i uważam, że muzyka jest od tego, żeby łączyć, a nie dzielić. Tak też staram się tworzyć i postępować. To motywacja, która przyświeca mi przy tworzeniu zespołów - wyjawił.  

- Uważam, że dzięki temu możemy bardzo dużo zdziałać i pokazać, że ludzie bez względu na różnice są tacy sami - dodał.


Posłuchaj
26:34 OWZK Wojtek Mazolewski.mp3 Wojciech Mazolewski m.in. o swoich najnowszych projektach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Wojciech Mazolewski (gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy, jeden ze współtwórców yassu)

Data emisji: 24.06.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Wojtek Mazolewski Quintet - polska premiera nowego albumu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 19:30
W ramach cyklu "Jazz.PL" Wojtek Mazolewski Quintet zaprezentował najnowszy album "Spirit to All". To polska premiera materiału, który został wydany w angielskiej wytwórni Whirwind Recordings. Transmisja odbyła się na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Mazolewski: Trudno zaakceptować wojny dookoła nas

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 09:30
- To się zaczęło w momencie moich rozmów z Marcinem Maseckim i innymi muzykami o tym, że chcielibyśmy się spotkać i pograć muzykę, razem wyrażając to, co czujemy w przestrzeni. A wydaje mi się, że jedną z rzeczy, która jest bardzo trudna do zaakceptowania, jest to, że w XXI wieku powracają dookoła nas wojny - mówi Wojtek Mazolewski. Pomysł przekształcił się w album "Music for Peace" i koncert w warszawskim SPATiF-ie, który zainicjuje zbiórkę charytatywną.
rozwiń zwiń