Rafał Augustyn: Vratislavia Cantans to najwybitniejsze dzieło Andrzeja Markowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 18:00
- Andrzej Markowski miał bardzo ważną misję tworzenia multimedialnych, wieloaspektowych wydarzeń. Poza tym wiedział, jak funkcjonuje filharmonia czy festiwal w społeczeństwie. Czuł PR i potrafił rozmawiać z instytucjami, politykami. A przede wszystkim potrafił układać programy w sposób niebanalny - opowiadał w radiowej Dwójce w 100. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora i dyrygenta Rafał Augustyn, krytyk muzyczny.
Andrzej Markowski na czele Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, rok 1974
Andrzej Markowski na czele Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, rok 1974Foto: Andrzej Zborski, ze zbiorów Związku Kompozytorów Polskich
  • Andrzej Markowski urodził się 100 lat temu - 22 sierpnia 1924 roku - w Lublinie.
  • Był dyrygentem, kompozytorem, a także propagatorem muzyki polskiej na świecie.
  • Jako kompozytor działał na wielu płaszczyznach. Pisał utwory orkiestrowe, instrumentalne, a także muzykę rozrywkową i filmową.

Andrzej Markowski był jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów ubiegłego stulecia, wybitnym propagatorem polskiej muzyki w świecie, a także kompozytorem. Dyrygował szeregiem polskich orkiestr filharmonicznych – Filharmonią Śląską, Krakowską, Filharmonią we Wrocławiu, Filharmonią Narodową w Warszawie i Filharmonią Łódzką.

- Pamiętam go jako dyrektora, jako człowieka, który wprowadził nową jakość, nowe spojrzenie do wrocławskiego życia muzycznego - wspominał w audycji "O wszystkim z kulturą" kompozytor i krytyk muzyczny Rafał Augustyn.

Vratislavia Cantans – wybitne dzieło Markowskiego

W 1966 roku zainicjował powstanie festiwalu muzyki oratoryjno-kantatowej – Vratislavia Cantans; festiwalu, który dziś nosi jego imię. - To było jego najwybitniejsze dzieło - podkreślił gość Dwójki.

Andrzej Markowski był bardzo dobrze wykształcony muzycznie. Studiował w Trinity College w Londynie, a następnie w warszawskiej PWSM, gdzie kształcił się z zakresu dyrygentury i kompozycji. Był uczniem Witolda Rowickiego, a także Piotra Rytla i Tadeusza Szeligowskiego.

Andrzej Markowski – kompozytor wszechstronny

Jako kompozytor działał na wielu płaszczyznach. Pisał utwory orkiestrowe, instrumentalne, także muzykę rozrywkową. Cenił jazz. Jednak najchętniej zwracał się w stronę muzyki filmowej. To spod jego pióra wyszły partytury do filmów, takich jak "Krzyż walecznych", "Popioły" czy "Pan Wołodyjowski".

Rafał Augustyn podkreślił, że Andrzej Markowski nie tylko znał się na muzyce i świetnie czytał partytury. Był też człowiekiem nieprawdopodobnie dowcipnym. - Jest taka znana anegdota, jak Olek Lasoń przysłał na komisję poemat symfoniczny, który nazywał się "Góry". On się zaczyna od kontrabasów albo kontrafagotów. I Andrzej tak siedzi i mówi do mnie: "niskie te góry" - wspominał rozmówca Beaty Stylińskiej.

Dyrygent z misją

Rafał Augustyn opowiadał też, że Andrzej Markowski miał "bardzo ważną misję tworzenia multimedialnych, wieloaspektowych wydarzeń", podczas których potrafił w sposób wyjątkowy dobierać program.

- To było podczas inauguracji I Festiwalu Vratislavia Cantans. Każdy przytomny dyrektor zacząłby od jakiegoś ważkiego i oczywistego dzieła. A w programie znalazł się m.in. Mikołaj Zieleński Magnificat, Andrzej Koszewski La espero, Olivier Messiaen, Penderecki z Psalmami Dawida, a w drugiej części góralszczyzna, ale nie żadni Harnasie, tylko Wierchy Malawskiego. I ten koncert powtórzono potem na 50. Vratislavii. To było świetne.

Zobacz także:

- Tutaj widać, jak on potrafił w sposób niezwykle świeży i śmiały konstruować programy - mówił kompozytor. - Jeżeli zbudowano by pomnik Markowskiemu, to właściwie powinno tam być jedno: Andrzej Markowski - ojciec Vratislavia Cantatis.

Posłuchaj
29:46 markowski audycja.mp3 Rafał Augustyn wspomina kompozytora i dyrygenta Andrzeja Markowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Stylińska

Gość: Rafał Augustyn (kompozytor, krytyk muzyczny, wieloletni członek komisji repertuarowej Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień)

Data emisji: 22.08.2024

Godz. emisji: 17.30

am/pg

Czytaj także

Andrzej Markowski. Kompozytor o szerokich horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:45
- Wszystko, co jest muzyką, nie jest mi obce. Ja tym żyję. Nawet w najskromniejszej piosence czy balladzie, jeżeli jest żywa, prawdziwa, odnajduję swoje życie, swoją prawdę - mówił w audycji Polskiego Radia Andrzej Markowski. Wybitny dyrygent, kompozytor, twórca muzyki filmowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau zmarł 37 lat temu.
rozwiń zwiń