Rockmanka, poetka, pisarka. Totalna Patti Smith

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 19:00
– Jest artystką renesansową, silną i świadomą swojego wizerunku kobietą – mówiła Agnieszka Wolny-Hamkało o jednej z najważniejszych postaci w historii rocka.
Audio
  • Rockmanka, poetka, pisarka. Rozmowa wokół książki Patti Smith "Pociąg linii M" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Patti Smith podczas występu na scenie w 1978 r.
Patti Smith podczas występu na scenie w 1978 r.Foto: Klaus Hiltscher/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Pisarka stwierdziła, że teksty Patti Smith najlepiej wypadają w połączeniu z muzyką. – Są z nią zrośnięte. Bez niej działają słabiej. Książki Patti Smith traktuję jako dodatek do jej muzyki, choć cenny i interesujący – powiedziała.

Z kolei zdaniem krytyk literackiej Olgi Byrskiej "oddzielanie poetyckiej i prozatorskiej części twórczości Patii Smith od części muzycznej odbiera kawałek charyzmy tej postaci". – Dla mnie Patti Smith jest taką osobowością, jaką po męskiej stronie był David Bowie. To osobowość totalna – mówiła.

Historyk kultury Antoni Michnik wskazał na kolejne artystyczne powinowactwa bohaterki audycji – to Allen Ginsberg i Bob Dylan. A za kogo uważa się sama Patti Smith? Antoni Michnik powiedział, że kluczem do tej odpowiedzi jest pewne sformułowanie, które pojawia się na kartach wydanej właśnie w Polsce książce "Pociąg linii M".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jacek Hawryluk

Goście: Agnieszka Wolny-Hamkało (pisarka, krytyk literacka), Olga Byrska (krytyk literacka), Antoni Michnik (historyk kultury), Maciej Świerkocki (tłumacz książki "Pociąg linii M")

Data emisji: 28.10.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/ab

Czytaj także

Patti Smith to nie królowa punk rocka!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 18:45
– Ta książka dobitnie to pokazuje, że mało co miała wspólnego z punk rockiem: była za stara, oczytana, wyrosła z innego środowiska, w książce wciąż powtarzają się poeci, malarze, nawet kino – ocenia Grzegorz Brzozowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Punk na pewno nie umarł

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 21:00
W piątkowym "Pop-południu" rozmawialiśmy o Patti Smith w związku z koncertem artystki w Warszawie 17 sierpnia. O jej muzyce i książkach opowiadał w Dwójce krytyk muzyczny Robert Sankowski.
rozwiń zwiń