"3 x Mrożek", ksenofobia i dialogi o strachu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:30
- To przedstawienie jest zmierzeniem się z tematem, który staje się po tylu latach znów aktualny. W tekstach Mrożkach widać nasze lęki, obawę przed światem, ksenofobię i wieczne poszukiwanie kogoś, kto może nam zagrażać – zauważył Jerzy Schejbal, opowiadając o spektaklu "3 x Mrożek" w Teatrze Polskim w Warszawie.
Audio
  • Piotr Cyrwus, Szymon Kuśmider i Jerzy Schejbal o sztuce "3x Mrożek” (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Próba medialna spektaklu 3x Mrożek w Teatrze Polskim w Warszawie, 25.01.2017
Próba medialna spektaklu "3x Mrożek” w Teatrze Polskim w Warszawie, 25.01.2017Foto: PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

Przedstawienie, które miało swoją premierę 29 stycznia, składa się z trzech jednoaktówek: "Karol" w reż. Jerzego Schejbala, "Na pełnym morzu" w reż. Szymona Kuśmidra oraz "Zabawa" w reż. Piotra Cyrwusa. Każda z nich, choć była pisana w czasach, gdy panowały inne realia oraz inna estetyka i możliwości inscenizacyjne, może być odczytywana jako odniesienie do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej.

- Jednoaktówka "Karol" stała się dla mnie szansą na to, by porozmawiać z publicznością o tym, jak bardzo jesteśmy nieufni wobec innych - dodał Jerzy Schejbal, opowiadając o sztuce. "Karol" to pełna humoru i ironii historia o perypetiach dziadka i wnuczka upatrującego w pewnym okuliście wroga, którego trzeba zastrzelić...

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o dwóch innych jednoaktówkach Sławomira Mrożka - "Na pełnym morzu" oraz "Zabawa".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Piotr Cyrwus (aktor, reżyser), Szymon Kuśmider (aktor, reżyser), Jerzy Schejbal (aktor, reżyser)

Data emisji: 6.02.107

Godzina emisji: 18.00


mz/jp

Czytaj także

Jan Jakub Kolski: trudne rozmowy w lesie o 4 rano

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 19:00
- To było to miejsce i ta pora, w której główny bohater, trochę przypominający mnie, uciekał od świata, domagał się agresywnej rozmowy z samym sobą - tłumaczył znany reżyser tytuł swojego najnowszego filmu "Las, 4 rano".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Lewandowski. Teatr, kłamstwa i teletransmisja

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 21:00
– Moja mama mogłaby dużo powiedzieć, jak moja wyobraźnia działała w momentach, w których kłamałem – śmiał się aktor, wspominając swoje pierwsze "aktorskie" występy w rodzinnym domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominika Kluźniak. Pippi, hip-hop i klasyka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 20:00
- Nieprzypadkowo propozycja zagrania Pippi pojawiła się wtedy, kiedy urodziłam dziecko - opowiadała Dominika Kluźniak o jednej ze swoich najsłynniejszych ról.
rozwiń zwiń