Jan Jakub Kolski: trudne rozmowy w lesie o 4 rano

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 19:00
- To było to miejsce i ta pora, w której główny bohater, trochę przypominający mnie, uciekał od świata, domagał się agresywnej rozmowy z samym sobą - tłumaczył znany reżyser tytuł swojego najnowszego filmu "Las, 4 rano".
Audio
  • Z Janem Jakubem Kolskim o jego filmie "Las, 4 rano" rozmawia Anna Fuksiewicz (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan Jakub Kolski na pokazie prasowym swojego filmu Las, 4 rano w jednym z warszawskich kin, 16.01.2017
Jan Jakub Kolski na pokazie prasowym swojego filmu "Las, 4 rano" w jednym z warszawskich kin, 16.01.2017 Foto: PAP/Leszek Szymański

Bohaterem filmu, który wchodzi na ekrany 20 stycznia, jest Forst, dojrzały mężczyzna (w tej roli Krzysztof Majchrzak), który po osobistej tragedii porzuca karierę w korporacji i dotychczasowe życie. Przenosi się z miasta do lasu i zamieszkuje w lepiance. Jak mówił w Dwójce Jan Jakub Kolski, postać Forsta to w jakiejś mierze jego alter ego.

- Żeby swojej wściekłości nie pokazywać światu, pokazywałem ją lasowi o 4 rano. To brzmi malowniczo i idiotyczne, ale tak rzeczywiście było. Instynktowne tam mnie prowadziły kroki. Nie wiem, dlaczego właśnie tam, ale ten żywioł wygłuszający, dający ślad ulgi, ten żywioł leśny wydawał się jedynym właściwym - opowiadał reżyser. "Las, 4 rano" Jan Jakub Kolski oparł na swojej książce noszącej ten sam tytuł i napisanej po tragedii rodzinnej, która go spotkała.

W rozmowie również m.in. o tym, jak Krzysztof Majchrzak - współautor scenariusza - stał się dla reżysera "kimś w rodzaju tłumacza" ("nie byłem dość przytomny, by umieć się skontaktować z rzeczywistością"), czy o emocjonalnych deficytach, które - według reżysera – dominują we współczesności.

Jan Jakub Kolski zdradził również, dlaczego wolałby - jak filmowy Forst - wieść alternatywne, "zgodne ze swoimi głębokimi potrzebami", życie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość audycji: Jan Jakub Kolski (reżyser, scenarzysta, pisarz)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/jsz

Czytaj także

Jim Jarmusch. Kronikarz ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 19:00
- Amerykański reżyser opowiada zawsze o ludziach pragnących wolności. Jego filmy są o miłości do sztuki i procesie kreacji. Widać to od początku jego kariery, i to też w produkcjach, które zrealizował we współpracy ze studiami filmowymi - podkreśliła w Dwójce Ula Śniegowska, opowiadając o twórczości Jima Jarmuscha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia Hepnarovej. "W Czechach tkwi to do dziś"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 19:00
- Postać Olgi Hepnarovej, i związana z nią tragiczna historia, jest bardzo silnie zakorzeniona w świadomości czeskiej - mówił w Dwójce Petr Kazda, jeden z reżyserów filmu "Ja. Olga Hepnarová".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powidoki" - artystyczne przesłanie Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:00
- On tym filmem chciał pokazać, że sztuka usprawiedliwia wszystko, co w życiu jest, że ona zbawia - mówił w Dwójce o ostatnim filmie Andrzeja Wajdy krytyk Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń