Jan Pelczar: ta książka powstała z pasji do latania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:50
- Starałem się zrobić z tego wielowątkową opowieść, ponieważ dla mnie w lataniu najważniejsza jest zmiana perspektywy. To, że nagle mogliśmy się wznieść nad Ziemię, że mogliśmy, także dzięki pilotowi spojrzeć na Ziemię jako całość, to jest bardzo ważne - mówił w Dwójce Jan Pelczar, autor książki "Lecę. Piloci mi to powiedzieli".
Jan Pelczar Lecę. Piloci mi to powiedzieli
Jan Pelczar Lecę. Piloci mi to powiedzieliFoto: mat. pras.

Posłuchaj
31:03 O wszystkim z kulturą Jan Pelczar o lataniu 27.07.2021.mp3 Jan Pelczar, autor książki "Lecę. Piloci mi to powiedzieli" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
aircar6 1200.jpg
Latający samochód stał się faktem!

Z dziennikarzem radiowym i prasowym, absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu rozmawialiśmy o jego brawurowym reportażu o jasnych i ciemnych stronach pracy pilotów.

- Siłą rzeczy bohaterowie mojej książki są anonimowi. Nie mogłem zdradzić ich imion, nazwisk, ani w której linii lotniczej latają. Niektórzy już nie pracują w branży, inni się przekwalifikowali. Opisuję nawet, jak zdobywają uprawnienia na wózki widłowe czy robią prawo jazdy na ciężarówki i są gotowi do kolejnej zmiany w życiu - mówił dziennikarz.

Jan Pelczar spisał opowieści o wielkich marzeniach i niezwykłych doświadczeniach, ale też o nieustających zmaganiach z postępującą automatyzacją, niewystarczającym przeszkoleniu na wypadek sytuacji kryzysowych i tęsknocie za rodziną.

- Jest wiele dróg szkolenia się na pilota. Po pierwsze możemy opuścić kraj i szkolić się taniej w różnych szkołach, po drodze zdobywając kolejne licencje w różnych miejscach świata. Po drugie, jeżeli jesteśmy młodzi możemy iść w Polsce do szkoły wyższej, żeby w systemie państwowego kształcenia wyszkolić się na pilota, zaoszczędzając bardzo dużo, od stu kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet stu kilkudziesięciu tysięcy euro - opowiadał rozmówca Pawła Siwka.

Czytaj też:

Piloci i pilotki rozkładają na czynniki pierwsze przebieg znanych katastrof lotniczych, próbując wytłumaczyć ich przyczyny, odnoszą się do zarzutów o zatruwaniu środowiska przez przemysł lotniczy i opisują zagrożenia dla zdrowia, które wywołuje praca w przestworzach.

- Piloci, jak każda grupa zawodowa, dzielą się na tych, którzy mówią, że nie ma żadnej zmiany klimatycznej i że oni z pokładu swojego samolotu nic niepokojącego nie zaobserwowali. I na tych, którzy latają od iluś tam lat i mówią, że to, co widzą nad Grenlandią, Saharą czy Syberią jest zatrważające - przekazywał swoją wiedzę autor książki.

Pozwalają też zajrzeć za drzwi zamkniętego kokpitu i zdradzają, co robią w czasie wielogodzinnych lotów. Wreszcie – opowiadają o wyzwaniach, jakie stoją przed przewoźnikami w rzeczywistości, która czeka nas po pandemii.

- Czytelnicy piszą do mnie i ci, którzy spodziewali się samych sensacji i tajemnic, są rozczarowani. Natomiast ci, którzy szukali metafory, jakiejś drugiej głębszej opowieści, dziękują mi w bardzo miłych słowach, za to, że ją znaleźli - dodawał Jan Pelczar.

Książka "Lecę. Piloci mi to powiedzieli" to opowieści o marzeniach z dzieciństwa. Wielkiej determinacji, by udało się je spełnić. Konsekwencji, której nie może zabraknąć od początku do końca szkolenia. Pasji i kosztach (nie tylko tych wymiernych), które ponosi się, by poczuć… wolność. Pozycja obowiązkowa przed wylotem na wakacje!

[Opisy pochodzą od wydawcy]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Paweł Siwek

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Spotterzy, czyli jako "ustrzelić" samolot aparatem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 20:30
Spotterów siedzących z aparatem fotograficznym na drzewach, stojących na górkach, drabinach czy dachach samochodów można często dostrzec przy ogrodzeniu lotniska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza kobieta pilot PLL LOT. Posłuchaj reportażu o Adelajdzie Szarzec-Tragarz

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 10:00
Adelajda Szarzec-Tragarz, jest pilotem, kapitanem na B787 w PLL LOT jest wychowanką Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, absolwentką pierwszego rocznika specjalizacji pilotażowej Politechniki Rzeszowskiej. Jest pierwszą kobietą, która uzyskała licencję pilota zawodowego w Ośrodku Szkolenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.
rozwiń zwiń