"Wypiór". Grzegorz Uzdański i wskrzeszony Adam Mickiewicz [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 19:00
- Pomysł, że Adam Mickiewicz jest wampirem i żyje współcześnie, wydawał mi się bardzo pociągającą wizją, m.in. dlatego, że u samego poety jest wiele upiorów, czyli słowiańskich wampirów - mówił w Dwójce pisarz i poeta Grzegorz Uzdański.
Wypiór Grzegorza Uzdańskiego (na zdj.) to napisany trzynastozgłoskowcem epicki poemat o Adamie Mickiewiczu, który pomieszkuje we współczesnej Warszawie z parą młodych ludzi
"Wypiór" Grzegorza Uzdańskiego (na zdj.) to napisany trzynastozgłoskowcem epicki poemat o Adamie Mickiewiczu, który pomieszkuje we współczesnej Warszawie z parą młodych ludziFoto: Ireneusz Sobieszczuk/TVP/PAP

Gość audycji to autor wydanej pod koniec minionego roku książki "Wypiór". Jej bohaterem jest sam Adam Mickiewicz, który mieszka we współczesnej Warszawie wraz z parą młodych ludzi, a po ulicach miasta przechadza się jedynie nocną porą – przynależy bowiem do świata wampirów.

"Ściągało mnie w stronę pastiszu"

Tekst jest napisany klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynasto- i jedenastozgłoskowcem.

- Pomyślałem, że skoro jednym z tych ważnych tematów książki jest postać Mickiewicza, to warto by było oddać to na poziomie nie tylko treści, ale też formy - mówił Grzegorz Uzdański, podkreślając jednak, że jego dzieło nie jest pastiszem poezji romantyzmu. - Ale bardzo ciekawe było to, jak wielką siłę ma poezja Mickiewicza. Jak to pisałem, to ściągało mnie w stronę pastiszu, także stylistycznie. I są takie fragmenty, gdzie mnie ściąga bardziej i robi się to trochę pastisz "Pana Tadeusza" - przyznał.

Autor ujawnił też, że wydana właśnie książka nie jest pierwszą próbą realizacji tego tematu.

- Sam pomysł, że Adam Mickiewicz jest wampirem i żyje współcześnie, wydawał mi się bardzo pociągającą wizją, m.in. dlatego, że u samego poety jest wiele upiorów, czyli słowiańskich wampirów. Kiedyś już napisałem książkę o Mickiewiczu-wampirze, który mieszka z parą młodych osób, tylko że tamta stara książka była napisana prozą i była po prostu taka sobie - stwierdził.

I jak podsumował, dziś jest wdzięczny wydawnictwom, które wtedy odrzuciły jego powieść i nie były zainteresowane jej wydaniem.

Mickiewicz - fantasta i satyryk

Grzegorz Uzdański przyznał, że Adam Mickiewicz z wielu powodów go fascynuje.

- W dziełach Mickiewicza jest po pierwsze niesamowity ładunek fantazji i wyobraźni, po drugie jest tam bardzo dużo humoru, o czym się często zapomina. Np. "Pan Tadeusz" jest książką częściowo humorystyczną, która z jednej strony jest niezwykle wyidealizowanym obrazem Polski, a z drugiej strony jest obrazem tejże Polski z absolutnym przymrużeniem oka. Można by na "Pana Tadeusza" spojrzeć jak na satyrę na Polskę szlachecką, chociaż jest to satyra nie jadowita, ale pisana z nostalgią - mówił Grzegorz Uzdański.


Posłuchaj
29:43 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura 2022_02_09-17-29-16.mp3 Grzegorz Uzdański o swojej książce "Wypiór" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Pisarz stwierdził też, że Mickiewicz, żyjąc w epoce pooświeceniowej, tęsknił do świata, który przeminął.

- On sobie zdawał sprawę, że nie ma już powrotu do świata magicznego, niezrozumiałego i nieracjonalnego, i że już jesteśmy w tym świecie odczarowanym. Ale że dopiero poprzez ten świat odczarowany możemy poczuć nostalgię za światem magicznym - podkreślił gość Dwójki.

Publikacja jego epickiego poematu wpisuje się w trwający obecnie Rok Polskiego Romantyzmu.

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło - serwis YouTube / oficjalny kanał Drugiego Programu Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Grzegorz Uzdański (muzyk, poeta, pisarz, improwizator komediowy, autor m.in. "Nowych wierszy sławnych poetów" i najnowszej książki - "Wypiór")

Data emisji: 9.02.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Transmisja wideo odbyła się na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.

Czytaj także

Pamięć i czas w polskiej literaturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:15
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dla Państwa dwie książki młodych, polskich pisarzy: "Nieradość" Pawła Sołtysa oraz "Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie dni z życia Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 19:03
W cyklu "To się czyta" od poniedziałku (3.05) prezentowaliśmy fragmenty książki "Mickiewicz w Stambule" Krzysztofa Rutkowskiego w interpretacji Tomasza Borkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ballady i romanse". Kwintesencja polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 15:28
W piątkowej audycji zastanawialiśmy się nad fenomenem jednego z najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń