Nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi: chcę rozwiązać problemy, które narastały

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:15
- Dotychczas, przez ostatnie miesiące, teatr funkcjonował w perspektywie krótkoterminowej: miesięcznej, dwumiesięcznej, a przy tak dużej instytucji było to bardzo duże utrudnienie - mówił w Dwójce prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Teatr Wielki w Łodzi
Teatr Wielki w Łodzi Foto: Shutterstock/Mariola Anna S

Pierwsze sukcesy

Marcin Nałęcz-Niesiołowski stanowisko dyrektora największej instytucji kultury w województwie objął 1 stycznia. Wcześniej był m.in. dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Białostockiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej; pełnił też funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej. Teatrem Wielkim w Łodzi pokieruje wraz z zastępcą ds. artystycznych Rafałem Janiakiem.

- Przez ten miesiąc udało mi się wraz z moim zastępcą - dyrektorem do spraw artystycznych Rafałem Janiakiem, który został powołany razem ze mną - przedstawić plan repertuarowy teatru do końca bieżącego sezonu artystycznego, a także nakreślić plany repertuarowe na kolejny sezon - mówił nowy dyrektor instytucji.

20 lat, 10 dyrektorów

W ostatnich miesiącach sytuacja w łódzkim Teatrze Wielkim była patowa ze względu na przedłużające się rozstrzygnięcie konkursów na stanowiska kierownicze. Problem ten nie jest zresztą nowy, w ciągu ostatnich 20 lat teatr miał 10 dyrektorów naczelnych.

- Ja nie stawałem do konkursu, zostałem zaproszony do współpracy po ostatnim nierozstrzygniętym konkursie, w którym do pewnego momentu brał udział Rafał Janiak, ale także się wycofał - wyjaśniał Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Czytaj także:

Podział obowiązków

Obecna, ustabilizowana już sytuacja w teatrze również należy do nietypowych. Obaj szefowie instytucji - dyrektor oraz dyrektor artystyczny - są czynnymi muzykami, dyrygentami.

- Może to budzić pewne pytania czy wątpliwości, ale chciałbym je rozwiać - stwierdził Marcin Nałęcz-Niesiołowski. - Aktualnie wszelkie sprawy dotyczące działalności artystycznej są powierzone w ręce Rafała Janiaka, oczywiście konsultujemy je. Ja natomiast, i to jest moja decyzja, chciałem poświęcić się zarządzaniu, rozwiązaniu pewnych problemów, które narastały w Teatrze Wielkim w Łodzi, i być może w przyszłym sezonie także stanąć za pulpitem dyrygenckim, ale będzie to działalność zdecydowanie mniej aktywna niż w poprzednich instytucjach, które prowadziłem - zapewnił.

Wizja instytucji

Marcin Nałęcz-Niesiołowski podkreślił, że teatr ma silne i duże zespoły artystyczne, które trzeba rozwijać i którym trzeba pozwolić na spokojną pracę.

- Chciałbym potwierdzić, że Teatr Wielki w Łodzi będzie teatrem repertuarowym, w którym będą stałe zespoły artystyczne, i to, co mam nadzieję uda nam się zrobić, to będzie ewolucja - powiedział.

Posłuchaj
29:24 Dwojka _O_wszystkim_z_kultura_Lodz 2023_02_01-17-30-07.mp3 Marcin Nałęcz-Niesiołowski o planach Teatru Wielkiego w Łodzi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Łózki Teatr Wielki - kontynuator tradycji

Teatr Wielki w Łodzi jest artystycznym kontynuatorem swojej znakomitej poprzedniczki - Opery Łódzkiej - której powstanie było efektem pasji i zaangażowania Stowarzyszenia Przyjaciół Opery z jej głównymi przedstawicielami: muzykami - Władysławem Raczkowskim, Tomaszem Kiesewetterem i Mieczysławem Drobnerem oraz Sabiną Nowicką, ówczesną dyrektorką łódzkiego Studium Operowego.

Premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki (18 października 1954) w reżyserii Jerzego Merunowicza, pod batutą Władysława Raczkowskiego, była "pierwszym dzieckiem" nowej instytucji (oficjalnie powołanej do życia decyzją Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi z dnia 1 lipca 1954 roku), kierowanej przez Sabinę Nowicką, dyrektora naczelnego, i Mieczysława Drobnera, kierownika artystycznego.

Przez ponad dziesięć lat Opera Łódzka prezentowała swoje premiery operowe i baletowe na scenach Teatru Nowego i Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, by w końcu w 1966 roku otrzymać nową nazwę: Teatr Wielki w Łodzi, i siedzibę przy placu Dąbrowskiego.

[źródło: operalodz.com]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski (dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi)

Data emisji: 1.02.2023

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 05:45
– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
rozwiń zwiń