Mapa apokalipsy. Opowieść o wojnie z perspektywy jej świadka

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 19:51
- Gdy wybuchła wojna, byłem w Buczy razem z żoną i młodszą córeczką. Obudziłem się i zacząłem się zastanawiać, co mam zrobić. Z jednej strony mam umowę z BBC, że robimy film. Z drugiej strony mam rodzinę, którą muszę namówić, żeby natychmiast wyjechali na zachód Ukrainy. Wreszcie stwierdziłem, że skoro to dopiero początek wojny, musi minąć trochę czasu, zanim Rosjanie dotrą do Kijowa. Tam się właśnie wybrałem - mówił w Dwójce Taras Shumeyko, ukraiński dziennikarz i dokumentalista.
Skit rosyjskiej cerkwi prawosławnej pw. Świętego Jerzego ( ) koło wsi Krasnopillia, w obwodzie charkowskim
Skit rosyjskiej cerkwi prawosławnej pw. Świętego Jerzego (Святого Георгія) koło wsi Krasnopillia, w obwodzie charkowskimFoto: Taras Shumeyko

Mapa apokalipsy

W rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę przygotowaliśmy specjalne wydanie audycji "O wszystkim z kulturą". Gościem Justyny Piernik był Taras Shumeyko, który w czasie trwającej wojny jest zawsze tam, gdzie dzieją się największe wojenne tragedie. Oto jego mapa apokalipsy.

Wojna zastała go w rodzinnej Buczy. Jego rodzina była na miejscu, kiedy wkroczyły tam wojska rosyjskie. On sam powrócił do Buczy w kwietniu i na własne oczy widział ślady niewyobrażalnych zbrodni. Obecnie przebywa na froncie pod Bachmutem.

Rosyjski desant w Hostomlu

Przez cały ostatni rok prowadził dokumentację dla wielu zagranicznych stacji telewizyjnych: BBC, Channel 4, Sky News, VRT czy NHK. Bywał w najbardziej dotkniętych wojną miejscach, gdzie widział ślady niewyobrażalnych okrucieństw i cierpienia zwykłych ludzi.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Po raz pierwszy Taras Shumeyko zetknął się z rosyjskim najeźdźcą już drugiego dnia wojny. - Gdy byłem w Kijowie, zobaczyliśmy z kolegami na Twitterze, że Hostomel został ostrzelany. Postanowiliśmy tam pojechać. Wezwałem taksówkę. Nas troje i kierowca. Już z daleka widać było czarny dym nad lotniskiem. Jechaliśmy wzdłuż długiego, wysokiego ogrodzenia i zobaczyliśmy grupkę osób. Chciałem ich zapytać o ten dym. Wojskowi dziwnie się jednak zachowywali, wycelowali w nas karabiny. Nie od razu zrozumiałem, o co chodzi. Gdy powiedzieliśmy im, że jesteśmy z BBC, kazali nam odjechać - wspominał.


Posłuchaj
58:22 2023_02_24 17_00_22_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Mapa Apokalipsy Tarasa Shumeyki (O wszystkim z kulturą)

Jego wstrząsająca relacja, której wysłuchaliśmy w audycji, jest nie tylko świadectwem zbrodni wojennych, ale także głęboko humanistyczną opowieścią o zwykłych ludziach i ich cierpieniu.

Czytaj także:

Mija rok, odkąd Rosja pełnowymiarowo napadła na Ukrainę. Przez ten czas agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta.

Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosi kolejne ofiary i zniszczenia. 

Obrazy Banxiego w Borodiance Obrazy Banksy'ego w Borodiance

Obrazy Banxiego w Borodiance Obrazy Banksy'ego w Borodiance
Policja na posterunku w Czasowym Jarze, ostatnim miasteczku przed Bachmutem Policja na posterunku w Czasowym Jarze, ostatnim miasteczku przed Bachmutem

Izium Izium
Skit rosyjskiej cerkwi prawosławnej w Ukrainie pod wezwaniem Świętego Jerzego (Святого Георгія) około wsi Krasnopillia obwodu Charkowskiego Skit rosyjskiej cerkwi prawosławnej pw. Świętego Jerzego (Святого Георгія) koło wsi Krasnopillia, w obwodzie charkowskim

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Justyna Piernik

Gość: Taras Shumeyko (historyk, filolog, dziennikarz i dokumentalista)

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 17.00

uk/pg

Czytaj także

Rusłan Szoszyn: "Andrzej Poczobut wpisze się w najnowszą historię Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 19:15
- Reżim Aleksandra Łukaszenki wciąż próbuje udawać, że nic się nie dzieje (...). W rzeczywistości dzieje się bardzo dużo złych rzeczy. Andrzej Poczobut został skazany na osiem lat łagrów - całkowicie niewinny człowiek. Na Białorusi, według oficjalnych danych obrońców praw człowieka, jest 1449 więźniów politycznych - mówił w Dwójce Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" i publicysta tygodnika "Plus Minus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef Sekcji Ukraińskiej PR: spodziewałem się, że gorzej niż rok temu już nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 17:58
- Mamy teraz zupełnie inne oczekiwania. Obawiamy się też na pewno innych rzeczy niż rok temu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Anton Marczyński, szef Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia. Rok temu - 24 lutego - rozpoczęła się rosyjska zbrojna agresja na Ukrainę.
rozwiń zwiń