Antoni Libera: tom "Najlepiej się nie urodzić" to mój rachunek sumienia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 18:00
- Te teksty powstały w ciągu ostatnich 10 lat, z nielicznymi wyjątkami. To jest jakieś podsumowanie ostatniej dekady, ale układałem te opowiadania jako rodzaj podsumowania mojego życia. Widzę, co było w nim ważnego, dokonałem rachunku sumienia - mówił w Dwójce Antoni Libera. 
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: Jacek Lagowski/Forum
  • Od 18 września słuchacze Dwójki mieli szansę obcować z tekstami prozą Antoniego Libery zamieszczonymi w tomie "Najlepiej się nie urodzić", w interpretacji Andrzeja Mastalerza.
  • Czas na spotkanie z samym autorem, który był gościem tego wydania audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą". 

Antoni Libera w autorskim recitalu

W tomie "Najlepiej się nie urodzić" znalazło się 12 tekstów. - Powstały w ciągu ostatnich 10 lat, z nielicznymi wyjątkami. To jest jakieś podsumowanie ostatniej dekady, ale układałem te opowiadania jako rodzaj podsumowania mojego życia. Widzę, co było w nim ważnego, dokonałem rachunku sumienia. Jest tutaj kilka doświadczeń i motywów, które były dla mnie ważne - podkreślił pisarz. 

Za murem getta, czyli po stronie wolności i szansy

Rozmawialiśmy o ucieczce z getta jego matki, o jej samotności po wyjściu na aryjską stronę. Także o spotkaniu jej rodziców i kryterium rasowym zastosowanym przy zwolnieniu ojca z aresztu UB po wojnie. - Rodzice bardzo niechętnie wracali do tych trudnych wspomnień, z jednej strony jako dziecko nie lubiłem ich słuchać, a z drugiej strony byłem ich ciekaw. Ten mur getta tworzył dwa światy, moja matka znalazła się po stronie wolności i szansy, której nie było po tamtej stronie - opowiadał Antoni Libera

Jak muzyka wpływa na życie artystów

Porozmawialiśmy o "Miazdze" Jerzego Andrzejewskiego, o udziale Libery w tym utworze. Zapytałem autora o Toccatę C-dur Schumanna i o wpływ muzyki na życie artystów, a także o młodzieńcze wakacje na początku lat 60. w Orłowie.

Czytaj też:

Na horyzoncie nowy przekład

Nie zabrakło w tej rozmowie także kilku żartobliwych słów o opowiadaniu "Liryki lozańskie", poświęconym Jerzemu Pilchowi. Z kolei całkiem poważnie porozmawialiśmy o roku 1967, o dziwnych rozmowach ojca Antoniego Libery z ludźmi pochodzenia żydowskiego, którzy musieli podejmować najtrudniejsze decyzje życiowe.

Na koniec była mowa o tym, co autor audycji usłyszał od Libery we wcześniejszej rozmowie telefonicznej. - "Pracuję nad przekładem mego życia". Autor "Najlepiej się nie urodzić" zdradził nam, nad jakim przekładem pracuje i kiedy możemy spodziewać się książki.


Posłuchaj
29:25 2023_09_29 17_29_24_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Antoni Libera: tom "Najlepiej się nie urodzić" to mój rachunek sumienia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Antoni Libera (pisarz)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Antoni Libera: w sztukach Szekspira zemsta to rodzaj choroby

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 20:00
- Był mistrzem zwrotów, żeby pokazać, że coś, co się wydaje niemożliwe - jest możliwe - mówił o tragediach Szekspira Antoni Libera, tłumacz, pisarz i reżyser. W jego przekładzie ukazały się "Tragedie rzymskie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Libera z nową książką "Najlepiej się nie urodzić"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 10:00
Naszym gościem był Antoni Libera - pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, autor bestsellerowej powieści "Madame", znawca i tłumacz twórczości Samuela Becketta, autor autobiografii literackiej "Godot i jego cień".
rozwiń zwiń