Andrzej Mleczko: w Krakowie czas zwalnia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 20:00
- Ktoś ładnie powiedział, że prawdziwym krakusem jest ten, którego dziadek miał kamienicę w rynku. A ponieważ mój dziadek nie miał nigdy kamienicy, a w rynku w szczególności, w związku z tym musiałem czekać ładnych parę lat, żeby poczuć się tutaj swojakiem - mówił w Dwójce Andrzej Mleczko. Rysownik skończył niedawno 75 lat.
Andrzej Mleczko studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pierwszą galerię autorską założył w Krakowie w 1983 roku - zatrudniał przez pewien czas jako sprzedawcę Jerzego Pilcha
Andrzej Mleczko studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pierwszą galerię autorską założył w Krakowie w 1983 roku - zatrudniał przez pewien czas jako sprzedawcę Jerzego PilchaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
  • 5 stycznia słynny rysownik Andrzej Mleczko skończył 75 lat.
  • Jest jednym z najbardziej znanych polskich rysowników, plakacistów i grafików. 
  • Z artystą spotkaliśmy się w audycji "O wszystkim z kulturą", Andrzej Mleczko opowiadał m.in. o swoim życiu pomiędzy Krakowem a Warszawą.

Andrzej Mleczko urodził się w 5 stycznia 1949 roku w Tarnobrzegu. W 1966 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej.

Andrzej Mleczko - niedoszły architekt

W 1971 roku zadebiutował na łamach tygodnika "Student". W 1974 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.

- Nigdy w życiu nie zaprojektowałem żadnego domu, mimo że skończyłem te studia. Jeżeli miałbym się charakteryzować to rzeczywiście rysownik, pesymista, malkontent, trochę plakaciasta, trochę scenograf, trochę pisarz, jeszcze innych parę rzeczy, ale nie chcę z siebie robić Leonarda da Vinci - mówił w Dwójce.

Honorowy Obywatel Krakowa

Rada Miasta Krakowa przyznała Andrzejowi Mleczce tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. A nasz gość przyznał, że pełnokrwistym krakusem czuje się już od kilkudziesięciu lat, choć nie jest to takie oczywiste.

- Kraków to jest takie miasto, że długo trzeba tutaj mieszkać albo trzeba się tutaj urodzić, żeby poczuć się sobą. Ktoś nawet ładnie powiedział, że prawdziwym krakusem jest ten, którego dziadek miał kamienicę w rynku. A ponieważ mój dziadek nie miał nigdy kamienicy, a w rynku w szczególności, w związku z tym musiałem czekać ładnych parę lat, żeby poczuć się tutaj swojakiem - mówił rysownik.

Krakowskie poczucie czasu

Na pytanie, co w Krakowie jest najbardziej ujmujące, Andrzej Mleczko odpowiada: "czas". - Co tydzień jeżdżę do Warszawy, a jak wysiadam w pociągu na dworcu w Krakowie, to patrzę na zegarek i nagle spostrzegam, że sekundnik zwalnia. I w pewnym wieku stuknęła mi dość okrągława data, więc jednak czas jest ważną wartością - mówił nasz gość.

Andrzej Mleczko przyznał, że jego życie podzielone jest pomiędzy Kraków a Warszawę. - W każdy dzień powszedni pracuję w mojej pracowni na Grodzkiej, każdy weekend spotykam się z przyjaciółmi, znajomymi w Warszawie. W Warszawie mam zaspokojoną potrzebę życia towarzyskiego, a w Krakowie świętego spokoju i możliwości pracy, powiedzmy sobie szczerze - ciężkiej pracy - wyjaśniał.


Posłuchaj
27:34 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_12_01_2024.mp3 Andrzej Mleczko skończył 75 lat (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Andrzej Mleczko - dorobek artystyczny

Twórczość artysty prezentowana była na kilkuset wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Andrzej Mleczko stale współpracuje m.in. z tygodnikiem "Polityka". Zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym.

Jest autorem ponad 40 tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w ponad 50 książkach i albumach. 

W 2005 minister kultury Waldemar Dąbrowski odznaczył go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

[wykorzystano opis ze strony internetowej artysty]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Mleczko (rysownik)

Data emisji: 12.01.2024

Godzina emisji: 17.30

mo/mgc

reklama

Czytaj także

Jedna z najpiękniejszych książek świata

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 16:50
W audycji rozmawialiśmy m.in. o książce "Teatr w budowie. Dziennik podróży" Bolesława Stelmacha, nagrodzonej w prestiżowym konkursie "50 Books|50 Covers".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urban Sketchers - bierz szkicownik i ruszaj w miasto niczym rysownicy z Seattle

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 17:30
- Każdy, kto lubi rysować, kto jest na tyle szalony, by wyjść z tym szkicownikiem na zewnątrz, jest na naszych spotkaniach mile widziany - zapewnia Dorota Pindur - skrzypaczka, reprezentantka stowarzyszenia Urban Sketchers Poland promującego szkicowanie w przestrzeni miejskiej.
rozwiń zwiń