Festiwal w Cannes: Kevin Costner, Francis Ford Coppola i wszystko na jedną kartę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 18:56
Kevin Costner i Francis Ford Coppola na tegorocznym festiwalu w Cannes pokazali swoje filmy. Obaj artyści zastawili swój majątek, aby je wyprodukować. Jakie reakcje towarzyszyły pokazom obu filmów i co sądzą o nich krytycy, opowiedzieli w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Gociek i będąca w Cannes Adriana Prodeus.
Na Festiwalu w Cannes premierowo pokazano film Horyzont Kevina Costnera
Na Festiwalu w Cannes premierowo pokazano film "Horyzont" Kevina CostneraFoto: PAP/EPA/PASCAL LE SEGRETAIN / POOL

19 maja na Festiwalu w Cannes odbyła się światowa premiera filmu "Horyzont", który wyreżyserował Kevin Costner. Ma być to pierwsza odsłona czteroczęściowej westernowej sagi. Trzy dni wcześniej premierowo pokazano także film "Megalopolis" będący dziełem Francisa Forda Coppoli.

"Megalopolis" i oczekiwania

Adriana Prodeus w swojej relacji z festiwalu opowiedziała o emocjach, jakie panują na tym konkursie. Wskazała, że długo wyczekiwany tytuł, który wpisał się w ten nastrój. - Filmem, który jeszcze przed festiwalem tę największą temperaturę dyskusji wzbudził, jest "Megalopolis" Francisa Forda Coppoli, który był obwieszczany jako największa nadchodząca klęska, największa szansa bankructwa dla reżysera i producenta - powiedziała.

- Producent wyprodukował ten film za swoje pieniądze. Sprzedał winnicę i włożył w to wszystko. Pierwsze pokazy tego filmu na festiwalu to było wydarzenie społeczne. Na pierwszych pokazach prasowych nie widziałam nigdy w swoim życiu dziennikarskim aż tak emocjonalnych reakcji. Dziennikarze wstawali, bili brawo, buczeli, śmiali się. Temperatura tych reakcji była bardzo wysoka - zdradziła.

Skrajne emocje

Adriana Prodeus powiedziała także o reakcjach na ten obraz. Były one jednak bardziej związane z całokształtem twórczości reżysera tego obrazu aniżeli samym filmem "Megalopolis". - Kiedy odbyła się premiera z udziałem ekipy i reżysera, to zostaliśmy poproszeni, żeby nie publikować swoich recenzji i nie wypowiadać się publicznie o tym filmie, który wiadomo, że będzie klapą i faktycznie taką klapą jest - oceniła.

- Film dostał bardzo długą owację. Było to ok. 11 minut według jednych źródeł, a 9 według innych. Kiedy biliśmy brawo Francisowi Fordowi Coppoli, to naprawdę była nagroda za cały jego dorobek - powiedziała.

Saga Kevina Costnera

Piotr Gociek zwrócił uwagę, że podobne reakcje towarzyszyły także produkcji Kevina Costnera. - Coppola nie jest jedynym ryzykantem w tym roku w Cannes. Przyjechał tu też Kevin Costner, który od 1989 roku marzył o zrealizowaniu swojej wielkiej sagi westernowej. Zresztą był to gatunek, który przyniósł mu największe laury i uznanie krytyków - powiedział.

- Przyjechał z filmem "Horyzont". To pierwsza część sagi zakrojonej na cztery filmy. Zastawił własne ranczo, żeby ten film wyprodukować, też zaryzykował ponad 100 mln dolarów jak Francis Ford Coppola - zauważył.

Reakcje na "Horyzont"

Piotr Gociek powiedział, że oba filmy wzbudziły podobny odzew. - Jak patrzę na reakcję po pokazie tego filmu, to one są bliźniaczo podobne do reakcji na film Francisa Forda - powiedział.

- Nie porównuję rangi artystycznej Forda i Costnera, ale reakcje. Costner również dostał 11-minutową owację. Wzbudził rozmaite reakcje. Oba filmy zostały okrzyknięte mianem "vanity project" - dodał.


Posłuchaj
29:16 _PR2 (mp3) 2024_05_21-17-30-19.mp3 Adriana Prodeus i Piotr Gociek o reakcjach w Cannes na filmy "Horyzont" i "Megalopolis" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 21.05.2024

Godzina emisji: 17.30 

dz/wmkor

Czytaj także

Film "Pamięć" Michela Franco. Rozważania o demencji i chorobie Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 16:03
- Film "Pamięć" ("Memory") był jednym z ostatnich seansów konkursowych na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Jak to na festiwalu, był to moment poczucia przesytu kinem. Wtedy jednak pojawił się ten film i uwiódł mnie od pierwszej chwili - opisała swoje wrażenia Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w audycji "O wszystkim z kulturą" pochyliła się nad obrazem Michaela Franco.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w Cannes z zewnątrz i od środka

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 14:44
Trwa 77. Festiwal Filmowy w Cannes. Tak się składa, że połowa duetu prowadzącego wtorkową, filmową odsłonę audycji "O wszystkim z kulturą" jest na miejscu. Nie trzeba więc chyba dodawać, co będzie tematem spotkania... Emisja dziś (21.05) o godz. 17.30.
rozwiń zwiń