X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opolskie Penelopy opowiadają swoje historie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 11:00
- Byłam zaskoczona, jak ten antyczny mit jest obecny w ludziach, którzy tu mieszkają. Jak jest aktualny, ważny i przejmujący - mówiła reżyserka Joanna Grabowiecka, która poprowadziła w Opolu warsztaty "Być jak Penelopa". To część polskiej odsłony międzynarodowego projektu "Spotkanie Odyseja".
Audio
  • Opolskie Penelopy opowiadają swoje historie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Opolski Kanał Młynówka
Opolski Kanał MłynówkaFoto: Pudelek, lic. CC (wikipedia)

Latem 2014 roku artyści i instytucje z 11 krajów wyruszyli w podróż od Bałtyku po Morze Śródziemne, która potrwa aż dwa lata. Podróżując od portu do portu, będą prowadzić warsztaty, przygotowywać spektakle i tworzyć zdarzenia artystyczne. U podłoża projektu leży chęć współczesnej interpretacji mitycznej podróży Odyseusza, poprzez sytuacje społeczno-ekonomiczne różnych miejsc Europy, oraz połączenie wątków "Odysei" z tematami ważnymi dla mieszkańców poszczególnych miast.
Jedynym polskim partnerem przedsięwzięcia jest Opolski Teatr Lalki i Aktora, z miasta, w którym jak w soczewce skupiają się współczesne polskie wątki mitycznej podróży. Po II wojnie światowej zamieszkało tu wielu kresowiaków, dla których do dziś utraconą Itaką są dawne ziemie Rzeczypospolitej. Z drugiej strony olbrzymim problemem są współczesne migracje zarobkowe, które powodują, że Opole wraz z regionem - mimo że szybko rozwijające się pod względem infrastruktury - wyludnia się. Wielu młodych wyjeżdża na stałe, inni zakładają tu rodziny, ale pracują za granicą. "20 dni tam, 10 dni tu" - to jedno z haseł dyskusji prowadzonych w ramach projektu.

Podczas opolskiej odsłony "Spotkania Odysei" reżyserka Joanna Grabowiecka przeprowadziła warsztaty "Być jak Penelopa", w których wzięli udział opolanie kilku pokoleń, od nastolatków po seniorów. - Okazało się, że potrafimy słuchać i dzielić się doświadczeniem. Co istotne, dialog i nauka przebiegały w obie strony. Finałowy spektakl oparty został na historiach uczestników warsztatów - wyjaśniała Pawłowi Siwkowi Joanna Grabowiecka. - Dla mnie była to też znakomita okazja, by pomyśleć o własnych korzeniach. Mój dziadek ze strony ojca przybył bowiem na ziemie Dolnego Śląska z Ukrainy. Wciąż zresztą mam tam sporą rodzinę...

Kim są opolskie Penelopy, Telemachowie i Odyseusze? Jaką cenę płacą za wykorzystanie szans, jakie dają otwarte granice? Zachęcamy do wysłuchania ich historii w nagraniu audycji "Kwadrans bez muzyki".

mm, ac

Zobacz więcej na temat: Opole podróże TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

LADO ABC - banda wolnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:55
Zorganizowali się, bo chcieli wydawać płyty, ale LADO ABC to coś więcej niż wytwórnia muzyczna. - Oni stworzyli środowisko, które jest w stanie wymieniać się energią i pomysłami już od 10 lat - zwracał uwagę Michał Borkiewicz, organizator festiwalu "LADO w mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer szlakiem warszawskich mozaik

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 09:45
Mozaiki w stolicy powstawały głównie od lat 40. do 60. XX wieku. W "Kwadransie bez muzyki" opowiemy o udekorowanych nimi miejscach na warszawskim Żoliborzu i Śródmieściu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra w kapsle na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:00
- Młodzi uczestnicy warsztatów najpierw zdobywali wiedzę na temat dawnych gier podwórkowych, żeby finalnie zagrać w nie z wykorzystaniem systemów czułych na ruch i światło - o projekcie BUUM mówili w Dwójce organizatorzy Edyta Ołdak i Paweł Heppner.
rozwiń zwiń