Spacer szlakiem warszawskich mozaik

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 09:45
Mozaiki w stolicy powstawały głównie od lat 40. do 60. XX wieku. W "Kwadransie bez muzyki" opowiemy o udekorowanych nimi miejscach na warszawskim Żoliborzu i Śródmieściu.
Audio
  • Spacer szlakiem warszawskich mozaik (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Odsłonięcie mozaiki pt. Portret nieznanej warszawianki, autorstwa Michała Zadary, w alei 3 Maja (park pod mostem Poniatowskiego), upamiętniającej cywilne ofiary Powstania Warszawskiego.
Odsłonięcie mozaiki pt. "Portret nieznanej warszawianki", autorstwa Michała Zadary, w alei 3 Maja (park pod mostem Poniatowskiego), upamiętniającej cywilne ofiary Powstania Warszawskiego.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Niezwykła popularność tej techniki w czasach PRL-u przełożyła się na dzieła wysokiej klasy artystycznej wykonywane przez znaczących grafików, plastyków, artystów. Po mozaikach Żoliborza i Śródmieścia oprowadzać będą Karolina Andrzejewska, historyk sztuki z Fundacji Architektury; Iwona Makowska, autorka strony "Warszawskie mozaiki" oraz Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Audycję "Kwadrans bez muzyki" przygotował Dawid Dziedziczak.

bch

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Warszawa
Czytaj także

Mroczny czar warszawskiej Woli Mirów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:00
W pięciu miejscach na warszawskim Mirowie Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska przy wsparciu Fundacji Culture Shock stworzyły instalacje - ich odbiór zależy od nas samych, od tego z jakim nastawieniem idziemy nocą na Wolę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat "Lampy", czyli jak Dunin-Wąsowicz został łowcą talentów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 13:53
- Dunin ma fantastyczną osobowość, bo z jednej strony roztacza wokół siebie nastrój schyłku i apokalipsy, a z drugiej wszyscy go uwielbiają za idealizm - mówiła w Dwójce Małgorzata Rejmer, pisarka odkryta przez redaktora naczelnego pisma "Lampa". Miesięcznik w tym roku obchodzi swój jubileusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LADO ABC - banda wolnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:55
Zorganizowali się, bo chcieli wydawać płyty, ale LADO ABC to coś więcej niż wytwórnia muzyczna. - Oni stworzyli środowisko, które jest w stanie wymieniać się energią i pomysłami już od 10 lat - zwracał uwagę Michał Borkiewicz, organizator festiwalu "LADO w mieście".
rozwiń zwiń