Christensen: ukształtowali mnie Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 15:15
Gościem audycji był norweski poeta, prozaik i scenarzysta Lars Saabye Christensen, jeden z najlepszych współczesnych pisarzy skandynawskich.
Audio
  • Norweski pisarz Lars Saabye Christensen o swoich inspiracjach oraz fascynacji muzyką Beatlesów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
7 lutego 1964. Powitanie grupy The Beatles na lotnisku im. Johna F. Kennedyego w Nowym Jorku
7 lutego 1964. Powitanie grupy The Beatles na lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym JorkuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Lars Saabye Christensen przyznał, że na początku drogi artystycznej ogromną inspiracją była dla niego muzyka Beatlesów: - W wieku 16 lat dostałem najlepszy singiel świata zawierający dwie piosenki. To była magiczna płyta, dzięki której otworzył się przede mną zupełnie inny świat. Piosenka "Strawberry Fields Forever" Johna Lennona zrobiła ze mnie poetę, a dzięki "Penny Lane" Paula McCartneya zostałem powieściopisarzem - wspominał Christensen.

Opowiedział też o swojej duńskiej babci oraz dziadku, który wyjechał na ekspedycję na Grendlandię. Dziadkowie pisarza stali się inspiracją dla powieści "Półbrat". Christensen wyjaśnił również, co jego zdaniem wspólnego mają ze sobą Olga Tokarczuk i... Harry Potter.

***

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Lars Saabye Christensen (prozaik, poeta, dramaturg, autor scenariuszy filmowych)

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 15.00

mg/mc

Czytaj także

Port Literacki. 20. święto poezji we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 22:00
- Dziś wciąż dużo ludzi pisze wiersze, robiąc to jednak "na boku". Dla nas poezja była najważniejsza. To miał być nasz zawód - wspominał poeta Adam Wiedemann, jeden z gości jubileuszowego 20. Portu Literackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kąkolewski spisywał historie, które stworzyło życie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 11:00
Mówił o sobie, że "szuka postaci literackich istniejących gdzieś naprawdę". W audycji wspominaliśmy tego wielkiego reportażystę, który zmarł 24 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Odojewski – polski Marcel Proust

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 14:00
W audycji "Spotkania po zmroku" rozmawiamy o twórczości Włodzimierza Odojewskiego, człowieka, którego proza jest "jak potok" - harmonijna, poetycka, muzyczna.
rozwiń zwiń