X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Istnienie duchów a praca tłumacza. Nowy Henry James

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 15:30
- Każdy przekład jest interpretacją – przypominał Jacek Dehnel, autor nowego tłumaczenia słynnej powieści Henry’ego Jamesa "The Turn of the Skrew".
Audio
  • Z Jackiem Dehnelem o jego przekładzie powieści Henry’ego Jamesa "The Turn of the Skrew" rozmawia Dorota Gacek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Książka Henryego Jamesa inspirowała twórców opery, filmu, baletu, a nawet gier komputerowych. Na zdj. scena z operowej adaptacji Benjamina Brittena The Turn of the Screw
Książka Henry’ego Jamesa inspirowała twórców opery, filmu, baletu, a nawet gier komputerowych. Na zdj. scena z operowej adaptacji Benjamina Brittena "The Turn of the Screw" Foto: Belinsky Yuri/ PAP/ITAR-TASS

- Jak różne będą wersje niektórych słów, zależy choćby od tego, czy uważamy, że duchy w tej powieści istnieją czy nie istnieją - opowiadał Jacek Dehnel o wpływie na kształt przekładu przyjętej interpretacji powieściowych wydarzeń. Ale, jak podkreślał, tłumacz nie musi przyjmować jednego odczytania. - Trzeba być świadomym istnienia ich wszystkich i tak kształtować tekst, żeby zachować otwartość interpretacyjną.

Jaką niepokojącą historię zawiera ta jedna z najgłośniejszych powieści w dziejach literatury? Polski czytelnik znał ją do tej pory w przekładzie Witolda Pospieszały jako "W kleszczach lęku". Jaki nowy tytuł proponuje Jacek Dehnel? - Miałem długi spór na temat tego tytułu z redakcją i z wydawcą - przyznał.

***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Jacek Dehnel (poeta, tłumacz)

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 15.00

jp/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wróg dobrego smaku. Powieści Philipa Rotha

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:00
– Dla pisarza dobry smak jest wyrazem pewnego konformizmu i kapitulacji – mówił Jerzy Jarniewicz o Philipie Rocie, autorze m.in. skandalizującego "Kompleksu Portnoya".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry Miller: pisarz-skandalista

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 14:00
W czerwcu minęło 35 lat od śmierci Henry'ego Millera - uznawanego za jednego z największych skandalistów w historii literatury i znienawidzonego przez feministki.
rozwiń zwiń