Ziemia z kosmosu z Chopinem w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 16:00
- Pomysł na ten film zrodził się dość dawno. Wszystko zaczęło się od wyprawy w kosmos dwóch astronautów polskiego pochodzenia, z którymi się przyjaźnię - opowiadał Adam Ustynowicz o genezie produkcji "Chopin - The Space Concert", w którym muzyce kompozytora towarzyszy widok Ziemi z jej orbity.
Audio
  • Ziemia z kosmosu z Chopinem w tle (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jak przypominał gość Dwójki, George D. Zamka i Scott Edward Parazynski polecieli w kosmos w 2007 i uratowali program stacji orbitalnej. Po ich powrocie Adam Ustynowicz chciał nakręcić film o tej wyprawie, astronauci stwierdzili jednak, że niemożliwie jest prawdziwe oddanie tego, co przeżyli.

Wówczas Adam Ustynowicz zaproponował, by w kolejną podróż w kosmos wzięli ze sobą aparat (by zrobić zdjęcia z orbity okołoziemskiej) oraz płytę z muzyką Chopina. Okazało się, że kompozycje polskiego twórcy - przygotowane specjalnie na tę okazję w radiowym studiu - doskonale współgrają z emocjami astronautów.

W audycji wysłuchamy nie tylko o powstaniu "Chopin - The Space Concert", lecz także o nowej wersji tego filmu. - By powstała ta wersja, musiałem przejrzeć milion zdjęć - opowiadał Adam Ustynowicz.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Wacław Holewiński

Gość: Adam Ustynowicz (producent i reżyser filmowy, a także pilot)

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/bch

Czytaj także

"Space opera". Muchy jako ofiary kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 18:14
Zwraca uwagę już pierwsza scena: chór muszek owocówek, śpiewających w imieniu wszystkich zwierząt - uczestników eksperymentów związanych z podbojem kosmicznej przestrzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat niepodległości z Chopinem na starym fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 19:18
- To wydarzenie bezprecedensowe - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko, zapowiadając pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń