X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Wawrowski: to dla mnie najlepiej brzmiący stradivarius

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 17:41
- Ten instrument wymaga ogrania. Ćwiczę na nim trzy miesiące, ale trzeba jeszcze czasu, by uzyskał pełne brzmienie. Magnacka rodzina Rattini przez lata trzymała go w sejfie. Tylko raz w roku grano na nim podczas rodzinnej uroczystości - mówił w Dwójce znany skrzypek.
Audio
  • Janusz Wawrowski, stradivarius i niecodzienna płyta (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Skrzypek Janusz Wawrowski podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Warszawa 2011
Skrzypek Janusz Wawrowski podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Warszawa 2011Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

wawrowski janusz skrzypce stradivarius_1200.jpg
Stradivarius na 100-lecie niepodległości Polski

W audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy z Januszem Wawrowskim o wyjątkowym instrumencie, który trafił w jego ręce w maju 2018 roku. To pierwszy w powojennej Polsce stradivarius. Drogocenny instrument jest przechowywany w skarbcu i eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie, a Wawrowski może na nim grać dzięki decyzji mecenasa sztuki, który - pragnąć pozostać anonimowy - zdecydował się na zakup instrumentu również po to, aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Profesjonaliści twierdzą, że instrument powinien być co najmniej dwa razy do roku intensywnie grany, by jego właściwości można było podtrzymać. Stradivariusy mają niesamowite możliwości, ale są wyjątkowo wymagające. Muzyk na nich grający musi wykazywać się dużą wrażliwością i elastycznością - powiedział Janusz Wawrowski, który z towarzyszacym mu pianistą José Gallardo nagrywa właśnie niezwykły album. Jaka to będzie płyta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Aleksandra Tykarska

Gość: Janusz Wawrowski (skrzypek)

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy polscy instrumentaliści znów będą grać na skrzypcach od Stradivariusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 10:08
Od końca II wojny światowej Polska i polscy muzycy pozbawieni są najwyższej klasy instrumentów muzycznych. Czy istnieje szansa, aby to zmienić? 
rozwiń zwiń