Wojciech Topa: zawód lutnika wcale nie wymiera

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:44
- Z tego, co wiem, jest sporo młodych ludzi, którzy są zainteresowani wykonywaniem tego zawodu. W Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem od wielu, wielu lat jest subklasa, gdzie kształci się lutników - mówił w Dwójce słynny zakopiański rzemieślnik.
Audio
  • Lutnik - artysta czy rzemieślnik? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Luciano Queiroz/shutterstock.com

Natchniony lutnik, muzyka Vivaldiego i meble obite zielonym pluszem. A może trociny, kurz i choroby kręgosłupa. Czy romantyczna wizja włoskich warsztatów lutniczych znajduje odzwierciedlenie w realiach zakopiańskiej pracowni?

U Wojciecha Topy instrumenty zamawiają czołowi polscy artyści. W audycji tłumaczył on, jak wygląda proces powstawania skrzypiec, jakich rodzajów drewna należy używać, jakie sprzęty muszą znaleźć się w pracowni oraz które elementy instrumentu są wyróżnikiem stylu poszczególnych lutników. Usłyszeć można było również brzmienie góralskich złóbcoków wykonanych przez młodego współpracownika Topy - Szymona Gąsienicę-Ladziego.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Milena Gąsienica

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Czytaj także

Czy polscy instrumentaliści znów będą grać na skrzypcach od Stradivariusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 10:08
Od końca II wojny światowej Polska i polscy muzycy pozbawieni są najwyższej klasy instrumentów muzycznych. Czy istnieje szansa, aby to zmienić? 
rozwiń zwiń