Jan Ekier: nastrój koncertów w czasie Powstania był niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 15:33
- Pierwszą rzeczą, jaką zabroniono, był Chopin. To oczywiście nie skasowało tej muzyki. Wprost przeciwnie, zeszliśmy do podziemia. Dawaliśmy mnóstwo koncertów, bardzo barwnych i równocześnie bardzo głębokich. Sam fakt, że ludzie, którzy grali i ludzie, którzy słuchali ryzykowali wielkimi konsekwencjami nadawał tym chwilom niezwykły nastrój - wspominał słynny pianista.
Audio
  • Powstańcze wspomnienia prof. Jana Ekiera i Moniki Żeromskiej, która opowiada o losach Romana Padlewskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Ministerstwo Informacji i Dokumentacji rządu RP na emigracji/NAC

Tematem audycji było Powstanie Warszawskie widziane oczami muzyków. Kompozytora Romana Padlewskiego, który zginął w czasie walk, wspominała Monika Żeromska, natomiast prof. Jan Ekier opowiedział o swoich koncertach w okupowanej Warszawie w czasie zrywu powstańczego w 1944 roku.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Czytaj także

Panterka zamiast białej sukni, czyli o miłości w powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 08:00
- Historie, które zebrałam w tej książce, pokazują, że miłość była niesamowicie ważna. Jedna z uczestniczek powiedziała, że ważne było, by mieć do kogo wracać i na kogo czekać - mówiła w Dwójce Agnieszka Cubała, autorka książki "Miłość `44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Urbaniak: jako dziecko potykałem się o kamienie na warszawskiej Starówce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 19:28
- Pamiętam wycieczki z Łodzi do Warszawy, jakie robiliśmy kilka lat po wojnie. Byłem mały chłopak i potykałem się o kamienie na Starówce. Jestem pełen szacunku i z niedowierzaniem czasem patrzę jak to miasto dziś wygląda - mówił w Dwójce legendarny skrzypek jazzowy.
rozwiń zwiń