Michał Urbaniak: jako dziecko potykałem się o kamienie na warszawskiej Starówce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 19:28
- Pamiętam wycieczki z Łodzi do Warszawy, jakie robiliśmy kilka lat po wojnie. Byłem mały chłopak i potykałem się o kamienie na Starówce. Jestem pełen szacunku i z niedowierzaniem czasem patrzę jak to miasto dziś wygląda - mówił w Dwójce legendarny skrzypek jazzowy.
Audio
  • Michał Urbaniak o albumie "For Warsaw With Love" wydanym z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Michał Urbaniak, koncert z cyklu Światowa Scena Jazzu, 18 listopada 2016, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Michał Urbaniak, koncert z cyklu Światowa Scena Jazzu, 18 listopada 2016, Studio Koncertowe PR im. W. LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

W piątek (26.07) premierę mial album "For Warsaw With Love" wydany z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Przygotowałem się do produkcji tej płyty. Do wielu moich znakomitych przyjaciół, z którymi współpracowałem na przestrzeni wielu lat napisałem list, w którym przedstawiłem swój życiorys, a także historię Warszawy i samego Powstania. Wszyscy to przestudiowali. Zdałem sobie sprawę, że to będzie coś niesamowitego; nie to, że to ja przyjeżdżam z jakąś muzyką i chcę nagrać ją w Nowym Jorku, tylko że oni naprawdę chcą oddać hołd tej sprawie, o której przeczytali - tłumaczył Michał Urbaniak.

Gość Dwójki urodził się w Warszawie na 20 miesięcy przed wybuchem Powstania. Jakie były losy jego rodziny w tamtych tragicznych dniach? Czy płyta "For Warsaw With Love" od początku miała się tak nazywać? Jacy goście wzięli udział w jej nagraniu? Dlaczego Michał Urbaniak postanowił nie sięgać po patos w swej opowieści o heroicznym zrywie mieszkańców stolicy w 1944 roku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Michał Urbaniak (skrzypek, jazzman)

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Michał Urbaniak: od 60 lat jestem na trasie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 13:00
- Ze mnie jest podróżnik. Najlepiej czuję się w aucie albo w samolocie - mówił w Dwójce legendarny muzyk jazzowy, twórca tak prekursorskich projektów jak Urbanator czy UrbSymphony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Dudziak: przemyciliśmy do Stanów dolary i złoto

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 13:30
- 11 września 1973 roku wylatujemy z Okęcia, Michał Urbaniak i ja, do Nowego Jorku. Przemycamy dwa tysiące dolarów zaszyte w paskach i pochowane pół kilo złota. Wylądowaliśmy na JFK, mieliśmy zostać tylko kilka miesięcy - opowiadała w Dwójce wybitna wokalistka jazzowa.
rozwiń zwiń