X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
Audio
  • "Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Grafika według zdjęcia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fotografii Wisły z lotu ptaka podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r.
Grafika według zdjęcia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fotografii Wisły z lotu ptaka podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r.Foto: wikimedia/domena publiczna
Baczyński-2_663x364.jpg
Baczyński. Serwis specjalny portalu polskieradio.pl

Krzysztof Kamil Baczyński, poeta i żołnierz Armii Krajowej, poległ na placu Teatralnym 4 sierpnia 1944 r. - w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. W przededniu rocznicy śmierci artysty rozmawialiśmy w Dwójce o motywie Wisły w twórczości młodego twórcy, rzeki, która była dlań "kosmosem i pełnią świata".

– Te obrazy pełni świata są u niego bardzo częste – zauważył Piotr Matywiecki. – Wisła, jako znany obraz przepływającego życia, była dla niego całym życiem, nie tylko życiem jako biografią, lecz także życiem jako żywotnością, życiową energią i nieobliczalnością. Była też strasznym przewidywanym losem – powiedział.

Gość Dwójki mówił m.in. o tym, jak rozumie kilkukrotnie pojawiające się w poezji Baczyńskiego stwierdzenia, że Wisła jest żelazna, że jest jak mowa, że Wisła to "ja" artysty. Zwracał także uwagę na twórczość innych wybitnych polskich poetów, którzy w podobny sposób odnosili się do tej rzeki, i na swoiste podsumowanie tych literackich wizji w "niezwykle okrutnym wierszu Zbigniewa Herberta".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki, eseista)

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Broniewski patrzy na Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 14:00
W pierwszej audycji z cyklu "Wisła polskich pisarzy" opowiedzieliśmy o największej polskiej rzece w twórczości Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła polskich pisarzy. "Flis" Sebastiana Fabiana Klonowica

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 19:36
Świetnie wykształcony mieszczanin wielkopolski, pełniący dożywotnio funkcję burmistrza lubelskiego, napisał dziełko, które można traktować jako metaforę żywota…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Długosz: Wisła jest symbolem naszego trwania

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:30
- Żyjemy z nią pokoleniami, mieszka w naszej polskości, jest centralnym odniesieniem polszczyzny – mówił poeta w Dwójkowej audycji poświęconej Wiśle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła i powódź, czyli warszawski brzeg na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:15
- Jeśli zrobić z góry zdjęcie Gocławia, to zobaczymy, że kolor zieleni na tym obszarze jest trochę inny. To dlatego, że od zawsze był to teren zalewowy – powiedział varsavianista Jerzy S. Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prus oswajał swoich czytelników z Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 14:52
- Na Powiślu za czasów Bolesława Prusa mieszkała biedota, Warszawa była odwrócona od rzeki – przypominała dr Anna Małgorzata Pycka sytuację, którą pisarz próbował swoją publicystyką zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Wisła z murów Sandomierza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 16:00
W cyklu "Wisła polskich pisarzy" rozmawialiśmy o dwóch książkach: "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego i "Skoruniu" Macieja Płazy.
rozwiń zwiń