"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
Audio
  • "Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Grafika według zdjęcia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fotografii Wisły z lotu ptaka podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r.
Grafika według zdjęcia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fotografii Wisły z lotu ptaka podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r.Foto: wikimedia/domena publiczna
Baczyński-2_663x364.jpg
Baczyński. Serwis specjalny portalu polskieradio.pl

Krzysztof Kamil Baczyński, poeta i żołnierz Armii Krajowej, poległ na placu Teatralnym 4 sierpnia 1944 r. - w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. W przededniu rocznicy śmierci artysty rozmawialiśmy w Dwójce o motywie Wisły w twórczości młodego twórcy, rzeki, która była dlań "kosmosem i pełnią świata".

– Te obrazy pełni świata są u niego bardzo częste – zauważył Piotr Matywiecki. – Wisła, jako znany obraz przepływającego życia, była dla niego całym życiem, nie tylko życiem jako biografią, lecz także życiem jako żywotnością, życiową energią i nieobliczalnością. Była też strasznym przewidywanym losem – powiedział.

Gość Dwójki mówił m.in. o tym, jak rozumie kilkukrotnie pojawiające się w poezji Baczyńskiego stwierdzenia, że Wisła jest żelazna, że jest jak mowa, że Wisła to "ja" artysty. Zwracał także uwagę na twórczość innych wybitnych polskich poetów, którzy w podobny sposób odnosili się do tej rzeki, i na swoiste podsumowanie tych literackich wizji w "niezwykle okrutnym wierszu Zbigniewa Herberta".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki, eseista)

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Władysław Broniewski patrzy na Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 14:00
W pierwszej audycji z cyklu "Wisła polskich pisarzy" opowiedzieliśmy o największej polskiej rzece w twórczości Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła polskich pisarzy. "Flis" Sebastiana Fabiana Klonowica

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 19:36
Świetnie wykształcony mieszczanin wielkopolski, pełniący dożywotnio funkcję burmistrza lubelskiego, napisał dziełko, które można traktować jako metaforę żywota…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Długosz: Wisła jest symbolem naszego trwania

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:30
- Żyjemy z nią pokoleniami, mieszka w naszej polskości, jest centralnym odniesieniem polszczyzny – mówił poeta w Dwójkowej audycji poświęconej Wiśle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła i powódź, czyli warszawski brzeg na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:15
- Jeśli zrobić z góry zdjęcie Gocławia, to zobaczymy, że kolor zieleni na tym obszarze jest trochę inny. To dlatego, że od zawsze był to teren zalewowy – powiedział varsavianista Jerzy S. Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prus oswajał swoich czytelników z Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 14:52
- Na Powiślu za czasów Bolesława Prusa mieszkała biedota, Warszawa była odwrócona od rzeki – przypominała dr Anna Małgorzata Pycka sytuację, którą pisarz próbował swoją publicystyką zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Wisła z murów Sandomierza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 16:00
W cyklu "Wisła polskich pisarzy" rozmawialiśmy o dwóch książkach: "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego i "Skoruniu" Macieja Płazy.
rozwiń zwiń