Katarzyna Ziętal: archiwa społeczne tworzą osoby z pasją

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 15:21
- Te dokumentacje tworzą ludzie, którzy odkryli, że jakiś temat jest nieudokumentowany. Nie ma badań na ten temat, często nawet w jakiejś społeczności lokalnej ten temat nie istnieje i ci ludzie postanawiają ten temat udokumentować metodą archiwum społecznego, czyli gromadzą te materiały i udostępniają je społeczeństwu - mówiła w Dwójce manager z Ośrodka Karta.
Audio
  • Katarzyna Ziętal, Joanna Michałowska i Wojciech Budzisz o archiwach społecznych (Kwadrans bez muzyki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Archiwum Ośrodka Karta, który zajmuje się historią XX wieku, ma w swoich zbiorach ponad półtora kilometra akt. Joanna Michałowska z Ośrodka podkreśla, że jest to bardzo duży zbiór jak na społeczne archiwum, jednak trzeba zauważyć, że działa ono od 37 lat. Zbiory pochodzą zarówno od osób prywatnych, jak i od organizacji zakładanych i prowadzonych przez osoby prywatne, które dokumentują wszystko, co w Polsce i najbliższym sąsiedztwie Polski działo się na przestrzeni lat.

Program OSA

Niedawno w Ośrodku Karta, z myślą o archiwach społecznych, powstał darmowy program do opracowania zbiorów archiwalnych pod nazwą OSA. Jest przeznaczony dla organizacji pozarządowych, bibliotek, muzeów, czy osób prywatnych. - Fundacja Ośrodka Karta wszystkie swoje zbiory przenosi do systemu OSA - opowiadała Katarzyna Ziętal. - Jako że zaczynaliśmy jeszcze w podziemiu, nasze zbiory były do niedawna w pięciu albo sześciu różnych bazach, a każda miała inny system opisu. Obecnie następuje proces konsolidacji i wszystko będzie dostępne w OSA. Tę samą metodę stosujemy wobec archiwistyki społecznej, bo w naszej sieci archiwistycznej jest 460 podmiotów i tak naprawdę każdy z nich ma inny system, więc bardzo ciężko się dokopać do takich ogólnych informacji. Dlatego stworzyliśmy OSA, żeby był jeden punkt wyszukiwania tych niezwykle ciekawych zbiorów z całej Polski - wyjaśniała.

W jaki sposób OSA działa? Jak można wprowadzać swoje archiwa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Katarzyna Ziętal, Joanna Michałowska i Wojciech Budzisz (pracownicy Ośrodka Karta)

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 15.00

am/mko

Czytaj także

"Karta". Podziemna odpowiedź na stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 12:15
– Nie mieliśmy żadnego dojścia do poligrafii. Jedyne, co mogliśmy zrobić, to zapisać kartkę papieru i powielać ją. Ta kartka stała się naszym punktem odniesienia – wspominał Zbigniew Gluza, twórca i redaktor naczelny pisma "Karta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gluza: w "Karcie" oddaliśmy głos świadkom

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 17:28
- Kiedy decydowaliśmy o przekuciu pisma podziemnego w legalne doszliśmy do wniosku, że najważniejsze, co możemy zrobić, to odejść od wymiaru współczesności, bo "Karta" podziemna nie była raczej historyczna. Chcieliśmy przekształcić ją w pismo, które wypełnią świadkowie. To była deklaracja jeszcze nawet w ostatnim numerze podziemnym. I ta formuła nie została zakwestionowana do dzisiaj - mówił gość Dwójki, redaktor naczelny kwartalnika historycznego, powstałego w 1982 roku.
rozwiń zwiń