"Karta". Podziemna odpowiedź na stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 12:15
– Nie mieliśmy żadnego dojścia do poligrafii. Jedyne, co mogliśmy zrobić, to zapisać kartkę papieru i powielać ją. Ta kartka stała się naszym punktem odniesienia – wspominał Zbigniew Gluza, twórca i redaktor naczelny pisma "Karta".
Audio
  • Zbigniew Gluza opowiada o grze w Teatrze Ósmego Dnia i innych ważnych doświadczeniach studenckich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zbigniew Gluza o Karnawale Solidarności i narodzinach pisma "Karta" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zbigniew Gluza opowiada o Archiwum Wschodnim Ośrodka KARTA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zbigniew Gluza o działalności ośrodka "Karta" po roku 1989 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zbigniew Gluza o działalności ośrodka "Karta" po roku 1989 - cz. 2. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Zbigniew Gluza w archiwum Fundacji Ośrodka KARTA
Zbigniew Gluza w archiwum Fundacji Ośrodka KARTAFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Nasze środowisko zawiązało się jesienią 1981 r., gdy zaczęliśmy mieć poczucie, że coś złego dzieje się z Solidarnością. Zaczęło się po zapaści w marcu 1981 r., gdy przygotowywaliśmy się do strajku generalnego i wydawało się, że komuniści zeszli już z pola, skoro wcześniejszy strajk ostrzegawczy sparaliżował kraj na 4 godziny. Ale do strajku generalnego nie doszło – opowiadał gość Dwójki.

Zbigniew Gluza zauważył wtedy, że "to, w jaki sposób kierowana jest Solidarność, coraz bardziej odchodzi od wolności". – Postanowiliśmy wtedy założyć pismo, które przeciw temu miało zaprotestować. Chcieliśmy nazwać je "Odmowa", ale nie chodziło o odmowę komunizmowi, ale odmowę pewnej gry z komunizmem – mówił.

Dziennikarz tłumaczył w Dwójce, na czym polegała ta gra i dlaczego nie ukazał się (przygotowany już do druku) pierwszy numer "Odmowy", i opowiadał m.in. o tym, jak doszło później do powstania "Karty" - najpierw tzw. "małej", a później tej, którą znamy dziś jako jedno z najważniejszych pism poświęconych historii najnowszej.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Zbigniew Gluza (redaktor naczelny pisma "Karta")

Data emisji: 3-7.04.2017

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

Czytaj także

Zbigniew Gluza. Jak informatyk zajął się historią

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 14:00
– Zdecydowały o tym dwie rzeczy: teatr alternatywny i generał Jaruzelski – mówił prezes Ośrodka Karta, dziennikarz, wydawca i działacz opozycji w okresie PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Paczkowski: w sprawach politycznych byłem outsiderem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 14:00
- Wiedziałem oczywiście, że są "komandosi", że jest list otwarty Kuronia i Modzelewskiego. Ale na szerszą skalę to wszystko dotarło do mnie po marcu 1968 roku - wspominał w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czuma: byłem przeciwny spaleniu Muzeum Lenina

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 23:00
- Uważałem, że najpierw musimy dużo popracować przy myśli, że trzeba upominać się o wolność, poprzez wydawnictwa. Uważałem, że zrobienie takiego fajerwerku nam zaszkodzi - Andrzej Czuma wspominał w Dwójce próbę zniszczenia Muzeum Lenina w Poroninie w roku 1970.
rozwiń zwiń