REKLAMA

Z planu słuchowiska "Spalenie Joanny"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 16:30
Dramat Magdaleny Miecznickiej to sztuka ukazująca problem "dzikiej" reprywatyzacji w Warszawie, związanych z nią nieprawidłowości i absurdów, a także brutalnych metod działania oszustów i krzywdy bezbronnych lokatorów. W audycji przyjrzeliśmy się kulisom powstawania spektaklu.
Audio
  • Z planu nagrania słuchowiska "Spalenie Joanny" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Spalenie Joanny -  Joanna Jeżewska, Stanisława Celińska, Katarzyna Herman, Adam Bauman i Paweł Ciołkosz
"Spalenie Joanny" - Joanna Jeżewska, Stanisława Celińska, Katarzyna Herman, Adam Bauman i Paweł CiołkoszFoto: PR2/Małgorzata Szymankiewicz

SPALENIE JOANNY 1200.jpg
"Spalenie Joanny". Premiera słuchowiska o "dzikiej" reprywatyzacji

Sztuka nawiązuje do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej, która doświadczyła eksmisji z mieszkania w kamienicy na ulicy Nabielaka w Warszawie. Kamienica w ramach tzw. dzikiej reprywatyzacji trafiła do nowych, a jak przypominają postaci dramatu – starych właścicieli. Jednak sztuka nie jest historią samej Jolanty Brzeskiej, choć o jej spaleniu w Lasku Kabackim bohaterowie rozmawiają.

Jak podkreśla reżyser Łukasz Lewandowski, aktorzy najpierw musieli przedrzeć się przez tekst i zrozumieć jego strukturę. Utwór bowiem został napisany współczesnym wierszem, w sposób bardzo rytmiczny. Momentami pojawiają się w nim nawet poetyckie wyznania ze strony jednego z bohaterów. - Ta szybkość i brak pauz tworzą wzajemną relację pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Ważny jest też rytm powtórzeń, który jest konstrukcją budującą napięcie, śmieszność i żarty. Ten rytm otwiera też jakąś otchłań i grozę. Pracujemy w ten sposób na momenty pauzy, w których dopiero sobie uświadamiamy, co przed chwilą usłyszeliśmy - mówił reżyser spektaklu.

O pracy nad dramatem, jego aktualności oraz języku opowiadali również aktorzy: Stanisława Celińska, Joanna Jeżewska, Paweł Ciołkosz, Adam Bauman, Monika Pikuła, Waldemar Barwiński, Kamil Pruban i Katarzyna Herman.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Man: w "Trzech siostrach" wszyscy są na jakimś nerwie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 19:55
- Wydaje mi się, że Czechow grany jest często za wolno – podkreślał Tomasz Man, opowiadając o reżyserowanym przez siebie spektaklu według "Trzech sióstr". Słynny dramat rosyjskiego twórcy będzie bohaterem drugiej odsłony cyklu słuchowisk "Europa po polsku", przygotowywanym przez Teatr Polski w Warszawie we współpracy z radiową Dwójką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spalenie Joanny". Uniwersalny dramat Magdaleny Miecznickiej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:52
- Nie chciałam pisać sztuki dokumentalnej, tylko wyjść od tematu, który mnie bardzo głęboko poruszył. Bardzo przeżywałam tragedię Jolanty Brzeskiej, wydała mi ona się nieprawdopodobna, absurdalna. Chciałam napisać dramat uniwersalny – mówiła w Dwójce Magdalena Miecznicka, autorka dramatu, którego radiowa premiera odbędzie się w sobotę 26 października.
rozwiń zwiń