REKLAMA

Wizyta w Domu pod Jedlami

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 12:18
W audycji odwiedziliśmy budynek w Zakopanem, który został zbudowany w 1897 roku dla rodziny Pawlikowskich. Zaprojektował go Stanisław Witkiewicz - prekursor stylu zakopiańskiego w architekturze.
Audio
  • Wizyta w Domu pod Jedlami (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dom pod Jedlami
Dom pod JedlamiFoto: Shutterstock/marekusz

Do dzisiaj Dom pod Jedlami uważany jest za jego najlepszą realizację, a sam architekt uważał go za swoje najwybitniejsze dzieło. Willa była nie tylko siedzibą rodu, ale odegrała ważną rolę w polskiej kulturze. Tutaj skupiało się życie intelektualne, gościli wybitni pisarze i artyści. Sami Pawlikowscy także odegrali dużą rolę w kulturalnym życiu regionu, a nawet całego kraju. Dom pod Jedlami, chociaż jest wyjątkowym zabytkiem, nie został otwarty dla zwiedzających. Można podziwiać go tylko z zewnątrz. Nam wyjątkowo udało się zajrzeć do środka.


Aldona Łaniewska-Wołłk rozmawia z dr. hab. Zbigniewem Moździerzem Aldona Łaniewska-Wołłk rozmawia z dr. hab. Zbigniewem Moździerzem

Dom pod Jedlami Dom pod Jedlami

Widok z biblioteki Widok z biblioteki

Zabytkowy kominek Zabytkowy kominek

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 15.00

bch


Czytaj także

Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:14
Z jednej strony znakomity malarz i krytyk sztuki. Z drugiej – jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Spotkanie w rodzinie takich osobowości musiało rodzić napięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopiański Witkacy w jednym albumie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:39
- Znajdziemy tu przede wszystkim obrazy powstałe w ramach Firmy Portretowej "S.I. Witkiewicz". Duża ich część to wizerunki przyjaciół i znajomych - opowiadała Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego o albumie z dziełami Witkacego ze zbiorów zakopiańskiej placówki.
rozwiń zwiń