Zakopiański Witkacy w jednym albumie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:39
- Znajdziemy tu przede wszystkim obrazy powstałe w ramach Firmy Portretowej "S.I. Witkiewicz". Duża ich część to wizerunki przyjaciół i znajomych - opowiadała Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego o albumie z dziełami Witkacego ze zbiorów zakopiańskiej placówki.
Audio
  • Rozmowa o książce "Witkacy. Kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem" (Poranek Dwójki)
Fragm. okładki katalogu Witkacy. Kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
Fragm. okładki katalogu "Witkacy. Kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem"Foto: mat. prom.

Witkacy 663.jpg
Śmierć Witkacego. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

- Każde dzieło, a jest ich osiemdziesiąt sześć, ma w tej publikacji pełnostronicową ilustrację. Można też się dowiedzieć o podstawowej bibliografii dotyczącej obrazu, na jakich wystawach był eksponowany - mówiła Helena Pitoń o albumowym katalogu "Witkacy. Kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem".

Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy, samo powstanie książki związane jest z wyjątkową, chyba pierwszą tego typu w Polsce, "akcją adopcyjną".

***
Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Helena Pitoń (kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 7.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch

Czytaj także

Malabar Hotel. Z Witkacym do tropików i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 20:30
- Witkacy leży u naszych początków, i do dziś jest naszą ogromną fascynacją teatralną - mówili Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski z teatru Malabar Hotel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta z czasów zagrożenia. Koszałka o Witkacym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 07:00
- To jest twórca, który żyje w obsesji zagłady, śmierci i destrukcji - mówił o Stanisławie Witkiewiczu Marcin Koszałka, ceniony reżyser i dokumentalista.
rozwiń zwiń