X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Skarby epoki Piastów". Mała wielka wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 15:26
- Ta wystawa nie jest wielka, natomiast ona jest wyjątkowa i wielka pod względem obiektów, które udało się tu zgromadzić. Są to obiekty ze skarbców kościelnych i zbiorów muzealnych. Dzięki temu została stworzona przestrzeń, której nie zawaham się określić mianem rekonstrukcji skarbca korony Piastów - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Audio
  • O wystawie "Skarby epoki Piastów" na Wawelu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Skrzyneczka z kości słoniowej. Paryż, około 13301350 (kość słoniowa, srebro złocone, emalia). Kraków, skarbiec katedry na Wawelu
Skrzyneczka z kości słoniowej. Paryż, około 1330–1350 (kość słoniowa, srebro złocone, emalia). Kraków, skarbiec katedry na WaweluFoto: Łukasz Michalak/mat. prom.

Szczerbiec pap 1200.jpg
Tajemnice miecza królów Polski

Nowa wystawa "Skarby epoki Piastów" prezentuje ponad 50 dzieł sztuki liturgicznej i zdobniczej z pierwszych wieków polskiej państwowości. Insygnia władzy królewskiej sąsiadują z symbolami władzy duchowej, ukazując fundamenty świata Piastów. Jest Szczerbiec, włócznia św. Maurycego, czara włocławska, krzyż z diademów, pamiątki po św. Kindze, a także kobieca korona ze Skarbu Średzkiego.

Goście audycji: prof. Andrzej Betlej, kurator wystawy Krzysztof Czyżewski i dr Piotr Rabiej z Zamku na Wawelu wyjaśniali, jaką historię opowiadają prezentowane eksponaty, w jakim kontekście powstawały i komu służyły.

Wystawa "Skarby epoki Piastów" upamiętnia siedemsetną rocznicę koronacji Władysława Łokietka na króla Polski, która odbyła się na Wawelu 20 stycznia 1320 roku. Ekspozycję można zwiedzać do 17 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Średniowieczna poezja bożonarodzeniowa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 12:33
W "Kryzysie wieku średniego" w związku ze zbliżającymi się świętami rozmawialiśmy o średniowiecznej twórczości poetyckiej Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tristan i Izolda zdekonstruowani

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:35
W audycji przyjrzeliśmy się wersjom legendy tristanowskiej oraz jej pochodzeniu i środowisku, w którym powstała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczne roboty

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:02
Magiczno-techniczne automaty budowały w literaturze z epoki nastrój cudowności lub przepychu, ale nie były wcale wyłącznie wytworami wyobraźni. Przekonać o tym można było się w audycji "Kryzysu wieku średniego".
rozwiń zwiń