Muzyka w bibliotece, czyli Archiwum Jazzu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:05
- Przede wszystkim są to zbiory rękopiśmienne, partytury, muzyka do takich filmów jak "Nóż w wodzie" czy "Dziecko Rosemary" - mówił o materiałach związanych z Krzysztofem Komedą, a współtworzących Archiwum Jazzu Polskiego, Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o Archiwum Jazzu Polskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mr.Whiskey

Budowanie Archiwum Jazzu Polskiego rozpoczęło się w 2011 r., kiedy do Biblioteki Narodowej trafiła spuścizna właśnie po Krzysztofie Komedzie. - To się również pamiątki osobiste Komedy, nagrania na taśmach szpulowych, które nigdy nie były publikowane, jego korespondencja, dokumenty związane z życiem prywatnym - wyliczał gość Dwójki, przypominając, że genialny muzyk ukończył akademie medyczną.

Spuścizna po Komedzie stała się "kamieniem węgielnym dla Archiwum Polskiego Jazzu". W ciągu ostatnich kilku lat Biblioteka Narodowa wzbogaciła się o kolejne, unikatowe często, zapisy nutowe, nagrania oraz fotografie (prawie) wszystkich najważniejszych twórców polskiego jazzu.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

 Przygotował: Jakub Kukla

Goście: Dominik Cieszkowski (zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie), Justyna Raczkowska (odpowiedzialna za zbiory jazzowe BN)

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka Narodowa – skarbnica historii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 17:20
Co kryją magazyny Biblioteki Narodowej? Jak przechowuje się zbiory? Co jest archiwizowane? Jak odkwasić papier? Co stanowi o wartości kulturalnej i historycznej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka Załuskich - perła w koronie narodowych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 05:30
Książki mają swoją ogromną wartość - wiedzieli o tym biskupi, bracia Józef Andrzej i Andrzej Stanisław Załuscy, kiedy zakładali swoją Bibliotekę Załuskich, zwaną także później Biblioteką Publiczną Rzeczypospolitej. 8 sierpnia 1747 roku bibliteka została otwarta dla czytelników. Była to pierwsza tak duża biblioteka w Polsce i w XVIII wieku jedna z największych bibliotek na świecie.
rozwiń zwiń