15. Konkurs Lutniczy w Poznaniu. Jak brzmią skrzypce doskonałe?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2025 14:55
W Poznaniu zakończył się 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. To najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych konkursów lutniczych na świecie. W tym roku do Poznania przyjechały instrumenty z 18 krajów, w tym m.in. z Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chin Czech, Francji, Japonii Kanady, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Słowenii i Włoch, a także -  po raz pierwszy w historii konkursu z Estonii i Iranu.
Celem Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego jest wyłonienie instrumentów o najlepszych cechach dźwiękowych oraz wykazujących najwyższe mistrzostwo pracy lutniczej.
Celem Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego jest wyłonienie instrumentów o najlepszych cechach dźwiękowych oraz wykazujących najwyższe mistrzostwo pracy lutniczej.Foto: Shutterstock/Jon Lauriat

Celem Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego jest wyłonienie instrumentów o najlepszych cechach dźwiękowych oraz wykazujących najwyższe mistrzostwo pracy lutniczej. Konkurs przebiegał w trzech etapach, obejmujących ocenę lutniczą, dźwiękowo-użytkową oraz dźwiękową podczas przesłuchań otwartych i dostępnych dla publiczności. W konkursie brały udział skrzypce, które są oryginalną pracą i własnością uczestnika, a także do tej pory nie zostały nagrodzony na innych konkursach lutniczych.

Instrumenty oceniało międzynarodowe Jury złożone z w tym roku z lutników, lutniczek i skrzypaczek. Konkursowym zmaganiom przyglądała się Katarzyna Sanocka.

***

Na "Kwadrans bez muzyki" w piątek (16.04) zapraszamy o godz. 11.00.

Czytaj także

Muzyczni eksperymentatorzy, gitary i toy piano

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 09:00
Sobotnie przedpołudnie w Czwórce spędzimy w towarzystwie "pasjonautów", którzy na różne sposoby i w różnych przestrzeniach eksperymentują z muzyką. 
rozwiń zwiń