Galeria Toy Piano - jedyne takie miejsce na świecie. Zaprasza Paweł Romańczuk

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 12:41
- Gdy w 2010 roku napisałem książkę "Samoróbka", posiadałem około 50 egzemplarzy toy piano i ten zbiór ciągle się rozwijał. Stąd pojawiła się idea, żeby stały one nie tylko w pracowni Małych Instrumentów, ale również, żeby cieszyły oko i przyciągały ciekawych ludzi nie tylko z branży muzycznej, ale każdego chętnego - mówił w Dwójce Paweł Romańczuk, twórca Galerii Toy Piano we Wrocławiu.
Pomysłodawcą i twórcą Galerii Toy Piano we Wrocławiu jest Paweł Romańczuk
Pomysłodawcą i twórcą Galerii Toy Piano we Wrocławiu jest Paweł RomańczukFoto: materiały prom.
  • Otwarta w styczniu we Wrocławiu Galeria Toy Piano oferuje swoim gościom wyjątkową kolekcję ponad 300 miniaturowych pianin.
  • Pomysłodawcą i twórcą jedynego takiego miejsca na świecie jest Paweł Romańczuk, założyciel zespołu Małe Instrumenty oraz autor książki "Samoróbka" poświęconej historii zabawkowych pianin.
  • We wrocławskiej kolekcji znajdują się instrumenty-zabawki m.in. z Grecji, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Brazylii i byłego Związku Radzieckiego.

Są tak małe, że mieszczą się w dłoni, swoim brzmieniem potrafią jednak zaskoczyć. Najstarsze z nich może mieć nawet 150 lat. W Galerii Toy Piano we Wrocławiu można oglądać kolekcję ponad trzystu pianinek-zabawek.

Galeria Toy Piano - krok po kroku

Przez 17 lat działalności Małych Instrumentów udało mi się zgromadzić bardzo różnorodny zbiór toy piano, czyli małego zabawkowego pianina, małego zabawkowego fortepianu. W 2010 roku pisałem o nim książkę, która przybliża historię tego nietypowego zjawiska, czyli przejścia zabawkowego instrumentu do tej profesjonalnej sceny muzycznej. Dzięki tej rozbudowanej kolekcji posiadłem większą wiedzę na ten temat - tłumaczył Paweł Romańczuk.

Zabawka, która nie służy tylko do zabawy

Toy piano, jak tłumaczył gość "Poranka Dwójki", zawsze były produkowane jako zabawki. Postrzeganie tego instrumentu zmieniło się jednak w 1948 roku, gdy John Cage jako pierwszy kompozytor napisał utwór właśnie na miniaturowe pianino.

- Od tego czasu datujemy obecność tego instrumentu w dziedzinie muzyki poważnej, w dziedzinie muzyki akademickiej. Dzisiaj dzięki coraz bardziej licznym kompozytorom powstają nowe utwory na toy piano. Mamy też całą scenę profesjonalnych wykonawców na tych instrumentach. Mamy wydawnictwa, pojawiają się festiwale, no i w końcu pierwsza na świecie galeria toy piano - wymieniał Paweł Romańczuk.

Posłuchaj
11:21 Poranek Dwójki romanczuk 22.01.2024.mp3 Rozmowa z Pawłem Romańczukiem, twórcą Galerii Toy Piano we Wrocławiu (Poranek Dwójki) 

Galeria Toy Piano działa w lokalu przy ul. Ruskiej 46a/101 we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Paweł Romańczuk (twórca Galerii Toy Piano we Wrocławiu, założyciel zespołu Małe Instrumenty, autor książki "Samoróbka")

Data emisji: 22.01.2024

Godz. emisji: 9.35

pg/gs

Czytaj także

Paweł Romańczuk przywraca wielkość małym instrumentom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 12:20
- Ludzie często odbierają małe instrumenty przez pryzmat tego, jak te instrumenty wyglądają. Nie można im tego zarzucać, bo taka jest widocznie natura ludzkich skojarzeń, że te pierwsze, najważniejsze bodźce dochodzą do nas za pomocą wzroku. Chodzi natomiast o porzucenie tego pierwszego skojarzenia, że to nie jest tylko i wyłącznie jakaś zabawa, nie jest to kabaret, nie jest to muzyka dla dzieci - mówił w Cafe "Muza" Paweł Romańczuk, multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor.
rozwiń zwiń