Fangorówka, czyli willa Janówek i galeria sztuki w jednym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2025 11:15
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy willę Janówek, zwaną Fangorówką, która znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w warszawskim Powsinie. Mieszkała tu rodzina Fangorów, a młody Wojciech Fangor uczył się malarstwa.
Wystawie Wojciech Fangor. Rysunki w warszawskim Powsinie
Wystawie "Wojciech Fangor. Rysunki" w warszawskim PowsinieFoto: materiały prom.

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

Na wystawie zatytułowanej "Wojciech Fangor. Rysunki" zobaczymy zarówno wczesne, jak i dojrzałe prace artysty, klasyczne i akademickie akty oraz nawiązujące do kubizmu, surrealizmu i prymitywizmu pejzaże, martwe natury i abstrakcyjne formy geometryczne. Zestawienie tych prac z klimatem samej galerii może stać się ciekawym zdarzeniem artystycznym. Na atmosferę miejsca silnie oddziałuje wczesne dzieło artysty – plafon o tematyce mitologicznej, namalowany w stylistyce sielankowo-rokokowej.

Wystawa czynna jest do 3 sierpnia i można ją zwiedzać od środy do niedzieli. Na spacer po willi Janówek, zwanej Fangorówką, na terenie Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie zaprosiła Katarzyna Sanocka.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowanie: Katarzyna Sanocka

Data emisji: 21.07.2025

Godz. emisji: 11.00

pg/k

Czytaj także

"Fangor. Poza obraz". "Rysował od wczesnej młodości. Miał łatwość tworzenia"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 16:30
- Chcieliśmy pokazać szerokie spektrum jego twórczości od prac najwcześniejszych po ostatnie, zarówno malarstwo, jak i rzadziej pokazywane rysunki Fangora - mówił Wojciech Zmorzyński z Muzeum Narodowego w Gdańsku, kurator wystawy "Fangor. Poza obraz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studium przestrzeni - rekonstrukcja w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2025 10:00
"Nie interesuje mnie to, co dzieje się wewnątrz poszczególnego obrazu, ale to, co zachodzi pomiędzy obrazami [...] Widz obierając drogę [...], staje się automatycznie współtwórcą dzieła" - pisał Wojciech Fangor w tekście towarzyszącym wystawie "Studium przestrzeni" z 1958 roku. 
rozwiń zwiń