"Sermone scripti" - średniowieczny świat w kazaniach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 17:00
- Ten manuskrypt jest ważnym źródłem wiedzy o inspiracjach intelektualnych w średniowiecznej Polsce - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Audio
  • Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej) oraz Jacek Miller (dyrektor Departament Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN) o odzyskaniu "Sermone scripti" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Średniowieczny rękopis Sermones scripti został zrabowany z Biblioteki Narodowej w 1944 roku. Zakładano, że już nie istnieje...
Średniowieczny rękopis "Sermones scripti” został zrabowany z Biblioteki Narodowej w 1944 roku. Zakładano, że już nie istnieje... Foto: PAP/Paweł Supernak

Średniowieczny rękopis był dotąd uznawany za zniszczony. Powstały w XV wieku, zawierał łacińskie pisma teologiczne. - To zbiory kazań albo materiały do kazań - opowiadał dr Tomasz Makowski. - W średniowieczu była to jedna z podstawowych form komunikowania się ze światem zewnętrznym. Kazania niekoniecznie były wygłaszane w czasie mszy, ale często też do tłumów zgromadzonych przed świątynią - wyjaśniał.

"Sermone scripti" należał do zbioru biblioteki wikariuszy przy kolegiacie w Wiślicy i był tam przechowywany aż do początku XIX w. Jak trafił do Drezna i jaką drogą wrócił do Warszawy?

***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadząca:
Barbara Schabowska
Goście:
Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej) oraz Jacek Miller (dyrektor Departament Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN)
Data emisji: 2.12.2014
Godzina emisji:
15.00

bch/mc

Czytaj także

Polski Nobel za egipskich mnichów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 21:30
Wyszedł z rodzinnej wioski, zamknął się w pustelni, by przez dwadzieścia lat modlić się i uprawiać ascezę. W końcu inni nie wytrzymali, rozwalili bramy i weszli go zobaczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kryje walizka z rękopisami wielkiego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 19:00
Od dziesięcioleci znajduje się w USA, dopiero teraz będzie można dokładnie zbadać jej zawartość. Drugiej walizki, ukrytej w jednej z warszawskich kamienic, nie odnaleziono do tej pory…
rozwiń zwiń