Jerzy Skolimowski: zaczęło się od komiksów o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 17:00
- Malarstwo było moją pierwszą pasją. Film przyszedł później, gdy z powodu pochodzenia społecznego nie przyjęto mnie na ASP - wspominał znakomity reżyser.
Audio
  • Rozmowy o malarskiej twórczości Jerzego Skolimowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jerzy Skolimowski podczas wernisażu swojej wystawy Jerzy Skolimowski. Malarstwo w Galerii Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi
Jerzy Skolimowski podczas wernisażu swojej wystawy "Jerzy Skolimowski. Malarstwo" w Galerii Ośrodek Propagandy Sztuki w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Przekrojową wystawę twórczości plastycznej Skolimowskiego obejrzeć można do 4 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Swoje pierwsze prace artysta stworzył w wieku zaledwie sześciu lat i były to komiksy o Powstaniu Warszawskim czy Dywizjonie 303. Powrót do malarstwa nastąpił na początku lat 90. wraz - z trwającym aż siedemnaście lat - kryzysem w dziedzinie filmu.

Jego pierwszy duży obraz nosił tytuł "Agonia" i powstał dzięki wyprawie do Kraju Kwitnącej Wiśni, sugestywności japońskich znaków oraz planom remontu garażu...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzący: Dawid Dziedziczak

Goście: Jerzy Skolimowski (reżyser filmowy, malarz), Antoni Rodziewicz (kurator łódzkiej wystawy prac Skolimowskiego), prof. Jolanta Rudzka Habisiak (rektor łódzkiej ASP)

Data emisji: 12.03.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/mc

Czytaj także

Jerzy Skolimowski: znęcam się nad Scarlett Johansson

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 14:30
Do polskich kin trafił film "The Avengers". Pojawia się w nim cała plejada znanych komiksowych superbohaterów, których grają m.in. Robert Downey Jr., Mark Ruffalo i Scarlett Johansson. W filmie występuje również - w roli czarnego charakteru - słynny polski reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Essential Killing" - wybuchowa mieszanka Rambo i Tarkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 14:51
W tym niemal bezdialogowym thrillerze wojennym Jerzy Skolimowski pokazał desperacką walkę o przeżycie afgańskiego jeńca, który uciekł z amerykańskiego tajnego więzienia gdzieś w Europie Środkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Laskowski. Operator na drabinie wyrzuconej przez morze

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:00
– Tylko ktoś taki jak Jan Laskowski mógł podjąć się tego zadania – mówił krytyk filmowy Jacek Szczerba o pracy operatora nad filmem "Ostatni dzień lata".
rozwiń zwiń